Słyszeliście o łapaczu deszczu? Powstaje na Chorzniu!

Trwa realizacja Zielonego Podwórka Miejskiego na Chorzniu w ramach projektu „Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”.

Trwają nasadzenia roślin, elementy małej architektury: ławki z donicami na zieleń, kosze do segregacji śmieci, zieloną donicę z funkcją REDBOX, urządzenia zabawowe, łapacz wody opadowej, liście zbierające wodę, zielone fasady oraz lampy hybrydowe wyposażone w panele solarne oraz turbiny wiatrowe.

Te wszystkie elementy stanowią system retencji wód opadowych, które mają na celu zbieranie większej ilości wody pochodzącej z opadów deszczu, które będą „wyłapywane” przez liście zbierające wodę oraz łapacz deszczu, a następnie prowadzone do niecki retencyjnej, gdzie będą powoli wsiąkać w grunt. Liście zbierające wodę oraz łapacz deszczu zwiększają powierzchnię wyłapywania deszczu.

Woda opadowa w sposób kontrolowany jest infiltrowana do gruntu, zamiast uciekać do kanalizacji burzowej lub rozpływać się w sposób niekontrolowany po nawierzchniach. Zastosowany system ma działanie praktyczne oraz edukacyjne – jako element błękitno-zielonej infrastruktury stosowanej w celu adaptacji do zmian klimatycznych, których następstwem są m.in. ulewne deszcze i powodzie miejskie.

Źródło: Urząd Miejski w Koninie

Udostępnij na: