Spacerkiem po śladach 1000-lecia konińskiego górnictwa odkrywkowego!

Projekt SPACERKIEM PO ZDROWIE, realizowany przez PTTK Konin i MZK Konin dla mieszkańców Konina od 1998 r., od 2024 r. został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Konina. Wiodącym tematem tegorocznych spotkań wybrano: „1000 lat konińskiego górnictwa odkrywkowego”.

17 lutego 2024 r. linia SPACER MZK Konin przywiozła 57 chętnych do obrębu Wilków, gdzie odwiedzili gruszę pospolitą Pyrus communis – pomnik przyrody przy ul. Piaskowej w Wilkowie. Ma 15 m wysokości i obwód ponad 2 metry. Nadal rodzi drobne owoce i daje spory cień. Do uczestników Rajdu w parku w Brzeźnie dołączyły: Pani Wójt gminy Krzymów Danuta Mazur, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzeźnie Urszula Kucharska (z ciasteczkami) i Jagoda Kowalczykiewiczowa, popularyzatorka dorobku Zygmunta Kowalczykiewicza, który napisał m.in. książkę „Zaczęło się w Brzeźnie”. Przekazała kilka książek o historii górnictwa w regionie konińskim autorstwa swojego męża na ręce pani Wójt Danuty Mazur.

Fascynująca historia bogactw naturalnych występujących w gm. Krzymów i ich wydobywania została pokazana na tablicach ścieżki edukacyjnej „Brzeźno-dziedzictwo pokoleń”. O tajemniczej grocie z piaskowca opowiedziała pani dyrektor Urszula Kucharska. Podziw piechurów wywołał platan-pomnik przyrody, zarejestrowany w 1957 r., rosnący przed szkołą.

Uczestnicy udali się na teren sąsiadujący z GOK Brzeźno, gdzie przy tradycyjnym ognisku podsumowali wrażenia z przechadzki i zaśpiewali wspólnie pieśni przy gitarze. Pani Wójt zaprosiła do zwiedzania turystycznej gminy Krzymów, a pani dyrektor do odwiedzenia parku i pałacu w Brzeźnie po zakończeniu remontu.

O bezpieczny przejazd uczestników zadbał Pan Damian przewożąc niezawodną linią SPACER MZK Konin. Na kolejny spacer pod hasłem „1000 lat konińskiego górnictwa odkrywkowego” Klub Turystyczny PTTK w Koninie zaprasza 2 marca 2024 r. wspólnie z członkami Koła Seniora Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa przy Kopalni Konin. Tym razem będzie można wykorzystać regularne połączenia MZK Konin.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: