Spotkanie z diabetologiem dziecięcym w COP!

2 marca 2023 roku o godzinie 17.00 w Centrum Organizacji Pozarządowych w Koninie odbyło się spotkanie Klubu wsparcia dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę typu I ze znanym i powszechnie szanowanym diabetologiem dziecięcym dr. n. med. Witoldem Stankiewiczem.

Na początku spotkania doktor Stankiewicz przypomniał kilka zagadnień dotyczących tej podstępnej i niestety nadal przewlekłej choroby z którą trzeba zmagać się 24 godziny na dobę, 365 dni w roku bez miejsca na wolne i urlop. Przedstawił również ponure statystki dotyczące cukrzycy typu I u dzieci, jeszcze na początku lat dwutysięcznych przeciętny młody pacjent pojawiał się z tą chorobą w okresie pokwitania, najczęściej pomiędzy 10-12 rokiem życia, niestety obecnie pod opiekę doktora trafiają coraz młodsze dzieci, granica zapadalności obniżyła się do 5 lat, jest również coraz więcej zachorowań w wieku 0-4 lat. Jeśli w tamtym okresie notowano około 80 nowych przypadków jakie trafiały pod skrzydła doktora Stankiewicza to obecnie niepokojąco wzrasta przyrost nowych zachorowań u dzieci, nawet 3-krotnie! Obecnie leczenie u doktora rozpoczyna rocznie ponad dwieście dzieci, na chwilę obecną od początku roku zanotowano już 44 nowe przypadki. Optymizmem nie napawa również ilość dostępnych łóżek szpitalnych na poznańskim oddziale szpitalnym jest ich zaledwie 16 i według doktora Stankiewicza ta ilość powinna być zabezpieczona dla ostrych przypadków, nadzieja w tym, że planowany jest remont i być może zwiększenie ilości łóżek. Gdy jeden pacjent doktora wkracza w wiek dorosły to na jego miejsce niestety czeka statystycznie już trzech nowych pacjentów.

Światełkiem w tunelu dla dzieci chorujących na tę chorobę i ich rodziców jest właśnie ten klub, możliwość spotkań ze specjalistą, wymiana doświadczeń, jak wspomnieli rodzice są bardzo wdzięczni za ogromne poświęcenie doktora Stankiewicza, lekarza z prawdziwym poczuciem swojej misji społecznej, człowieka który udostępnia rodzicom swój prywatny numer telefonu i w podbramkowych sytuacjach jest dla nich dostępny całą dobę. Doktor Stankiewicz zachęca wszystkich do obserwacji swoich pociech, wykonywania badań profilaktycznych i pomiaru poziomu glukozy we krwi, niestety wiele dzieci trafia pod jego opiekę po raz pierwszy w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Podczas spotkania Weronika opowiedziała o swojej drodze szkolnej gdy rozpoznano u niej chorobę kilkanaście lat temu, o nauczycielach którzy wyciągnęli do niej pomocną dłoń i edukowali się by poznać chorobę i w razie zagrożenia móc jej pomóc.

Niestety pomimo faktu, że ta podstępna choroba jest z nami już wiele lat, dzieci i ich rodzice nadal spotykają się z niezrozumieniem, chęcią wypchnięcia ich poza nawias społeczności szkolnej, ta choroba wymaga dyscypliny od pacjenta i jego otoczenia, ale nie ma zgody na to by była pretekstem do tego by dziecko zamknęło się w czterech ścianach i systemie nauki indywidualnej.

Rodzice spotykają się również z wieloma utrudnieniami podczas komisji orzekających o chorobie dziecka, absurdach przy refundacji potrzebnego sprzętu, pasków diagnostycznych.

W spotkaniu uczestniczył poseł Leszek Galemba, który obiecał zebranym pochylenie się nad ich problemami i rozpoczęcie konsultacji z odpowiednimi ministerstwami, obecni byli również przedstawiciele rady miasta, przedstawiciel kuratorium oświaty, będący jednocześnie ojcem dziecka z tą jednostką chorobową.

Optymizmem napawa obecność pedagogów i co cieszy mnie podwójnie ze szkoły podstawowej mojej córki, fajnie, że dyrektor „ósemki” i jego podwładne zgłębiają wiedzę dotyczącą tej podstępnej choroby, że chce im się chcieć! Chcą wiedzieć jak najwięcej by w sytuacji ekstremalnej pomóc dziecku, choć na chwilę obecną nie mają zapisane tego jako obowiązku! Niestety takie szkolenia kosztują nawet kilkaset złotych i pedagodzy zwrócili się z prośbą do radnych by móc zabezpieczyć takie kwoty w budżecie miejskim, swoją pomoc obiecał także przedstawiciel COP Bartosz Jędrzejczak.

Spotkania klubu mają być cykliczne, warto więc spotkać się w tak zacnym gronie, wymienić doświadczeniami, edukować się wspólnie by możliwie ułatwić życie codzienne młodym pacjentom i ich rodzinom!

Udostępnij na: