Niezwykły Dzień Patrona w ZSEU w Żychlinie

28 lutego 2023 roku społeczność Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie świętowała Dzień Patrona po czteroletniej przerwie pandemicznej. Postać wielkiego mistrza i kompozytora, Fryderyka Chopina, towarzyszy szkole na co dzień. Romantyczne peregrynacje i osobiste busole Fryderyka przywiodły go do Żychlina w 1829 r., do miejsca, które po dwóch setkach lat wciąż żyje epizodem z jego postacią w roli głównej. Zaszczyt prowadzenia tej niepowszedniej uroczystości przypadł w udziale – Julii Jędro – debiutującej w swojej roli oraz Hubertowi Witkowskiemu, uczniowi klasy maturalnej, „zawodowemu” konferansjerowi.

W tym dniu „żychlińskie progi” swoją obecnością zaszczycili wyjątkowi goście, serdecznie witani przez Dyrektor Annę Matczak-Gaj. Wśród przybyłych znaleźli się, między innymi, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Koninie, Nadleśnictwa Konin, radni powiatowi, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i placówek z Konina i powiatu oraz współtwórcy naszych sukcesów.
Niewątpliwie, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie przeżywa swój renesans, czego dowodem są liczne sukcesy uczniów na niwie zawodowej, również na arenie międzynarodowej, w olimpiadach, przedmiotowych konkursach wojewódzkich, turniejach i zawodach sportowych. Szkolną rzeczywistość współtworzą miłośnicy literatury i teatru, pasjonaci historii, znawcy przedmiotów ścisłych i języków obcych. Na uwagę zasługuje ich kreatywność, życzliwość, chęć współpracy i „wielkość serca” okazywana drugiemu człowiekowi. Celebracja Dnia Patrona stanowiła fenomenalną okazję do podsumowań i nagrodzenia uczniów, wyróżniających się tle różnorodnych działań podejmowanych przez szkołę.

Warto nadmienić, że w podniosłą scenografię uroczystości wkomponowały się plakaty – „Chopin w moich oczach” – wykonane przez młodzież koła plastycznego. Kwiaty, „biało-czerwona” i poczet sztandarowy oraz hymny odśpiewane przez szkolny chór dodały dostojeństwa uroczystości i podniosły jej rangę. W tym dniu szczególnym nie zabrakło również uczty dla ducha – chwili muzycznego relaksu oraz aktorskich popisów młodych artystów oraz nauczycieli szkolnej żychlińskiej społeczności, którzy przygotowali dla przybyłych, porywający spektakl „A gdzie tu bon ton?”.

W podsumowaniu uroczystości, goście honorowi, Krzysztof Pydyński, Prezes Towarzystwa imienia Fryderyka Chopina – Koło w Żychlinie oraz Ryszard Sławiński, członek Zarządu Towarzystwa imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, docenili Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie za zasługi na rzecz krzewienia pamięci o patronie, niezrównanym mistrzu i wybitnym wirtuozie fortepianu, wręczając pamiątkowe wyróżnienie.

Źródło tekstu i zdjęć: ZSEU w Żychlinie

Udostępnij na: