Teatry na konińskich osiedlach.

Pięć spektakli, w tym dwa zagraniczne zobaczymy w Koninie podczas Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę”.

Wydarzenie odbędzie się 1, 2 i 8 lipca.

Festiwal Teatrów odbędzie się po raz trzeci, artyści wyjdą na ulice miasta, pomiędzy blokowiska. Chcą trafić do tych miejsc, które kojarzone są z dobrą zabawą i wspólnym spędzaniem czasu, pobudzić do życia place i skwery, a jednocześnie dać możliwość mieszkańcom oglądania spektakli z okien, bez wychodzenia z domów.

PROGRAM

1 lipca (sobota)  

godz: 16.00

„Galumphing” MANTECA AL DENTE

„Fusion Callejera” FUSION CALLEJERA

Gosławice /parking przy ul. Gosławickiej

godz: 18.00

„Galumphing” MANTECA AL DENTE

„Fusion Callejera” FUSION CALLEJERA

Chorzeń / boisko przy ul. Makowej

MANTECA AL DENTE to argentyńska grupa cyrkowo-teatralna. W jej wykonaniu, w Koninie zobaczymy spektakl Galumphing (W podskokach)

Skaczcie zamiast chodzić, cieszcie się otaczającą was scenerią, przemierzajcie trasy zygzakiem, w drodze niech zakwita miłość i nie myślcie o końcu tej podróży. Ta zabawa nie zna ograniczeń i wszyscy są zaproszeni. Manteca przedstawia swój nowy cyrkowo-teatralny spektakl familijny, w którym łączą się trzy składniki zawsze towarzyszące tej wyjątkowej postaci: trochę niewinności, szczypta psoty i mnóstwo miłości.

FUSION CALLEJERA – grupa profesjonalnych tancerzy i akrobatów z Argentyny i Wenezueli, których korzenie sięgają break dance’u i capoeiry, z ponad 15-letnim doświadczeniem w przedstawieniach teatralnych, cyrkowych i ulicznych. Spektakl łączy taneczne popisy i niezwykłe akrobatyczne sztuczki z wielką dawką humoru. Tancerzom i akrobatom towarzyszy konferansjer, który wchodzi w interakcję z publicznością, rozdając uśmiechy i radość. Jednocześnie widzowie są zaskakiwani jakością tańca i wyjątkowymi akrobacjami. Wszystko tu wydaje się zachwycające – idealne tak dla maluchów jak i dorosłych.

godz: 21.30

ARCADIA /Teatr KTO

Parking przed Amfiteatrem

Krakowski Teatr KTO działa nieprzerwanie od 46 lat i od początku jego dyrektorem jest Jerzy Zoń. Zespół przyjedzie do Konina z najnowszą produkcją – spektaklem ARCADIA – to malownicza opowieść o życiu – muzyczna i pełna ruchu podróż przez wszystkie jego etapy, podczas której możemy zwolnić i przyjrzeć się temu, co naprawdę ważne. Przysiąść na jednej z dziewięciu ławek, które składają się na scenografię spektaklu, śmiać się w głos bądź z nostalgią spojrzeć w przeszłość. To także koncert złożony z niesamowitych brzmień, m.in.: piosenek Dead Can Dance, Steviego Wondera, Doris Day, kultowej żołnierskiej Rezerwy czy monumentalnej arii z Madame Butterfly. W klimacie lat 50. i 60. XX wieku za sprawą wspaniałych kostiumów poszukiwać będziemy arkadyjskich powidoków. Bo kraina szczęśliwości istnieje naprawdę i nosi tytuł Arcadia. Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne spektaklu: Jerzy Zoń

2 lipca (niedziela)

godz: 18.00

ORIGAMI /Koniński Teatr Tańca

Róg Al. 1 Maja i ul. Dworcowej/Plac przy dawnych DT Centrum

Koniński Teatr Tańca zaprezentuje po raz pierwszy w plenerze spektakl „Origami” – to ruchowa kreacja zagadnienia egzystencji, zrywania z przekonaniami. Prosta aluzja do życia, niepozbawiona jednak skomplikowanych etapów, poskładana niczym papierowa figura w artystyczną kompozycję.

Zazwyczaj to, co myślimy o sobie ma swoje źródło w dzieciństwie. Nasze kompleksy to często efekt przyswojonych opinii, stereotypów i poglądów, które później konfrontujemy z tym, co widzimy w lustrze… i nagle chcemy czegoś dowieść- że zasługujemy na akceptację, miłość, uwagę, wysłuchanie…

Wyrastamy i funkcjonujemy w określonych kodach kulturowych, które determinują nasze zachowania. Owe kody wpisują nas w społecznie akceptowane wzorce. Jeśli przekonania te nam służą, warto je pielęgnować. Natomiast jeśli są dla nas krzywdzące może warto je poddać refleksji i przeformułować?

8 lipca (sobota)

godz: 21.00

Kosmiczna Podróż Guliwera /Teatr Klinika Lalek

Osiedle Zatorze / boisko przy III LO

Teatr KLINIKA LALEK to prawdziwy fenomen, stał się rozpoznawalny dzięki użyciu gigantycznych form. „Kosmiczna Podróż Guliwera” spektakl powstały na motywach powieści Jonathana Swifta „Podróże Guliwera”.

To spektakl dla dzieci i dorosłych. Ruszamy razem w kolejną podróż. Na magicznym statku Guliwera płyniemy do gwiazd. Tymczasem na podobieństwo meteorytu spada z nieba na Ziemię wielkie Kosmiczne Jajo z informacją dla ludzkości. Niefortunnie uderza prosto w okręt Guliwera i łamie go wpół.

Następnie toczy się aż do Krainy Liliputów, gdzie nieustannie trwają absurdalne wojny. Teraz tylko Guliwer może pomóc Jaju wrócić na niebo, by spełniła się przepowiednia gwiazd o nowej erze miłości i szacunku wobec wszystkiego i wszystkich.

Organizatorem Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę” jest Miasto Konin, współorganizatorem Koniński Dom Kultury. Partnerami projektu są: Konińska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa Zatorze i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Związkowiec”.

Organizatorem Festiwalu Teatrów „Otwórz okno na kulturę” jest Miasto Konin, współorganizatorem Koniński Dom Kultury. Partnerami projektu są: Konińska Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa Zatorze i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Związkowiec”.

Udostępnij na: