W św. Duchu psalmy i pieśni na jazzowo

W niezwykły sposób członkowie zboru pw. św. Ducha – ewangelicy augsburscy – obchodzili kolejne Święto Reformacji. We wtorek (31 października) zaprosili do swojego kościoła na koncert pieśni i psalmów… w jazzowych aranżacjach.

Jak przypomniał pastor Waldemar Wunsz, w tradycji ewangelickiej muzyka i wspólny śpiew mają długą tradycję, a sam Marcin Luter był autorem ponad 30 pieśni, grał na lutni. Zaś wielki Jan Sebastian Bach związany był z parafią ewangelicką w Lipsku.

– Bardzo szybko też powstały pierwsze kancjonały, zawierające pieśni śpiewane podczas nabożeństw. Dziś, w dniu Pamiątki Reformacji, będzie okazja do wysłuchania kilku z ewangelickich pieśni, opowiedzianych bardziej współcześnie – językiem jazzu – dodał ks. Waldemar Wunsz, witając publiczność, wśród której był także prezydent Konina Piotr Korytkowski oraz o.o. franciszkanie z pobliskiego klasztoru.

W niezwykłej atmosferze, podkreślonej oświetleniem kościoła, wspaniały koncert dali muzycy: Arkadiusz Petruk – instrumenty klawiszowe, Mariusz Stawicki – perkusja, Paweł Jankowski – gitara basowa i kontrabas oraz znany kompozytor i aranżer, saksofonista – Maciej Kociński, tworzący „Kocin Kancjonał Project”. Towarzyszyli im wokaliści: Krzysztof Miętkiewicz, Karolina Petruk i Magdalena Białkowska. Koncertów odbył się w ramach cyklu „Muzyka w Ewangelickim” i był współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Konin. Patronat honorowy sprawował nad nim Prezydent Miasta Konina. Organizatorem muzycznego spotkania – obok Parafii św. Ducha – była także Fundacja Per Musicam.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: