XXIV Koncert Galowy „Szkoła muzyczna swojemu Miastu”

21 kwietnia 2023 roku w Oskardzie odbył się XXIV Koncert Galowy „Szkoła muzyczna swojemu Miastu”.
Koncert był zwieńczeniem Międzynarodowego Projektu Symfonicznego, w ramach którego młodzi muzycy z Konina, Herne w Niemczech i Frydku-Mistku w Czechach przygotowywali się do występu pracując nad utworami w swoich macierzystych szkołach, by od wtorku połączyć siły pod batutą młodych dyrygentów: Sary Mrazowej i Jakuba Unolta i pracować w Mikorzynie nad interpretacją.

Podczas Koncertu Galowego Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wykonała utwory Antonina Dvoraka, Jana Sibeliusa, Edwarda Elgara, Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta i Wojciecha Kilara.

W jednym z utworów partie solowe z wielkim powodzeniem wykonali dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół: Krzysztof Pydyński, Marek Sliva i Christian Ribbe. Podczas koncertu zaprezentowali się również uczniowie konińskiej szkoły.

Było to piękne wydarzenie muzyczne z którego bezpłatnie mogli skorzystać mieszkańcy naszego miasta, jak zwykle z okazji skorzystali aktywni seniorzy. Koncert był prawdziwą ucztą duchową, coś pięknego móc słuchać tak pięknie zgranej orkiestry międzynarodowej mówiącą płynnie uniwersalnym językiem muzyki. Piękni młodzi ludzie pełni pasji i zaangażowania w tym co robią, fajnie, że mogą się spotkać, poznać kulturę swych krajów i dać piękny koncert. Ileż było by mniej wojen i konfliktów, gdyby wszyscy sąsiedzi się spotykali i wspólnie koncertowali, dobywając smyczków zamiast broni! Spotkanie było wypełnione dużą dozą humoru i niespodzianek.

Oczarowana publiczność powstała ze swych wygodnych foteli i owacjami na stojąco nagrodziła muzyków i ich dyrygentów, niestety doszło do swoistego wymuszenia rozbójniczego, tak długo klaskali, klaskali, aż wymusili na biednych muzykach bis i znów nakarmili nasze dusze polonezem!
Bezwzględnie warto było spędzić to piątkowe popołudnie na tym pięknym wydarzeniu kulturalnym.

Udostępnij na: