Zajrzyjmy do Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie

Już po czterdziesty pierwszy spotkali się w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie recytatorzy z konińskich szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z powiatu konińskiego.

Podczas Jesiennych Spotkań Recytatorów mogliśmy usłyszeć ponad czterdzieści prezentacji wybranych utworów poetyckich. Najczęściej wybierano wiersze Wisławy Szymborskiej.

Konkurs przebiegał w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii klas 4-6 szkoły podstawowej najlepsza okazała się Alicja Płachcińska ze Szkoły Podstawowej nr 8. Alicja zaprezentował wiersz Jana Brzechwy „Włos”. Na miejscu drugim znalazł się kolega szkolny Alicji – Antoni Błaszczyk. Trzecie miejsce przypadło Joannie Kowalskiej z „siódemki”, zaś czwartym podzielili się Michalina Krucka z SP 7 oraz uczeń SP 6 Mateusz Kasprzak reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Miejsce piąte zdobył Dominik Bartosik z „dwunastki”, a szóste – Olga Powietrzyńska z „siódemki” oraz Anastazja Caganowska z „ósemki”.

W kategorii klas 7-8 pierwsze miejsce przypadło prezentującej wiersz Wisławy Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem” – Idze Nowickiej ze Szkoły Podstawowej nr 8. Drugiego miejsca nie przyznano, zaś na trzecim znalazła się Antonina Waliszewska z SP 3.

Miejsce czwarte zdobyła Barbara Szkudlarek „trójki”. I wreszcie miejsce szóste, na którym znalazła się Zofia Malesza z SP 1.

W najstarszej kategorii obejmującej uczniów szkół ponadpodstawowych zdecydowanie najlepsza była Liwia Kasprzak z II LO reprezentująca MDK w Koninie. Liwia w niezwykle przejmujący sposób wierszem Wisławy Szymborskiej „Identyfikacja” opowiedziała o przeżyciach kobiety, która straciła męża w katastrofie lotniczej. Miejscem drugim podzielili się – Zuzanna Janicka z III LO oraz Maciej Rogala z II LO reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury. Miejsca trzeciego nie przyznano, zaś na miejscu czwartym znaleźli się: Ewa Szczepankiewicz z II LO oraz Jan Świątek z ZS CKU. Miejsce piąte przypadło Zofii Horowskiej z ZSTi O w Kleczewie, zaś szóste Idze Sokół z I LO.

Cieszymy się, że po trudnym czasie pandemii konkurs zyskuje na popularności; cieszy ciekawy i dobrze dobrany repertuar. Mamy nadzieję, że równie liczna rzesza recytatorów wystąpi podczas drugiej części konkursu, który poświęcony będzie recytacji prozy. Wtedy też – 25 listopada – po zsumowaniu punktów zdobytych w obydwu konkursach poznamy Recytatora Jesieni 2022 w każdej kategorii.

Tymczasem gratulujemy zwycięzcom i prosimy o równie dobre prezentacje prozy!

Mimo jesiennej aury dziś w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie pojawiło się dużo słońca, a to za sprawą cudownych słoneczników!
Rozpoczęto kolejną edycję konkursu Turnieju Świetlic i pierwszym wyzwaniem dla młodych artystów była plastyka. Dzieci malując swoje prace inspirowały się martwą naturą, słynnym obrazem Van Gogha oraz wierszem „Słoneczniki i czas”. W konkursie wzięło udział 18 reprezentantów z 9 świetlic z konińskich szkół podstawowych klas 1-3.
Pierwsze miejsce powędrowało do SP 3. Drugie miejsce zdobyli: SP 1, SP 6, SP 7, SP 8. Na trzecim podium stanęła Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego oraz SP 15, a wyróżnienie otrzymała Szkoła Podstawowa nr 9.
Kolejny konkurs Turnieju Świetlic już 18 listopada, a będzie to piosenka! Już teraz zapraszam Was śpiewająco w imieniu Organizatorów!

Źródło: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie / Fot. Olga Marcinkowska

Udostępnij na: