Wodorowe miasteczko ruszyło z Konina

W czwartek (20 października) na placu Wolności stanął potężny biały namiot, otoczony m.in. samochodami napędzanymi silnikami na wodór i innymi atrakcjami. „Poznaj Wodór Roadshow” wyruszyło z naszego miasta do pięciu innych w Wielkopolsce. Przez kilka godzin stoiska z niezwykłymi eksponatami i eksperymentami odwiedzali uczniowie szkół, przedszkolaki, mieszkańcy Konina. Czekały na nich m.in. możliwość samodzielnego „odpalenia” silnika zasilanego energią elektryczną uzyskaną z wodoru czy uzyskania gazu z powszechnie dostępnych składników.

Można też było porozmawiać z robotem, zajrzeć pod maskę i do kabiny samochodu na wodór. Była też słodka niespodzianka w postaci lizaków „w kolorach wodoru” tworzonych na miejscu. Wodorowe miasteczko zwiedzili także prezydent Konina Piotr Korytkowski i jego zastępca Paweł Adamów. Z wielkim zainteresowaniem obserwowali demonstrację uzyskiwania energii elektrycznej z wodoru, zadawali pytania robotowi. Sferę działań podejmowanych przez samorząd Konina na rzecz alternatywnych źródeł pozyskiwania energii – Odnawialnych Źródeł Energii – oraz wdrażania strategii zamiany klasycznej energii na pochodzącą właśnie z nich przedstawił prezydent Piotr Korytkowski, podkreślając wagę samorządowej współpracy w tej kwestii.

„Poznaj Wodór Roadshow” organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Konin był pierwszym miastem, w którym się odbywał. Teraz wodorowe miasteczko odwiedzi jeszcze Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Leszno, Piłę i Poznań.

Źródło tekstu www.konin.pl / Fot. Mirosław Jurgielewicz

Udostępnij na: