Zajrzyjmy do naszych Seniorów z Zatorza…

Zajrzyjmy zwyczajowo do naszych zaprzyjaźnionych Seniorów korzystających z dobrodziejstwa projektu „Zajęcia kreatywne dla Seniorów” prowadzonego w Osiedlowym Domu Kultury „Zatorze” i sprawdźmy jak się bawili w mijającym styczniu.

9 stycznia odbyły się zajęcia z arteterapii, nasze Seniorki zmierzyły się z tematem ,,Pejzaże zimowe”, który wykonały z papierowych serwetek, zgodzicie się chyba ze mną, że wyszło im to pięknie!

Na kolejnych zajęciach nasi Seniorzy udali się do Galerii Sztuki Wieża Ciśnień na wystawę malarstwa Krystyny Ruminkiewicz. Nasza konińska malarka postanowiła spotkać się osobiście z seniorami by porozmawiać o sztuce i swojej twórczości. Robert Brzęcki będący kuratorem galerii opowiedział o istocie wystawy, to był przyjemny i bardzo twórczo spędzony czas dla naszej grupy.

W piątek 13 stycznia 2023 roku Stowarzyszenie Aktywne Zatorze  zorganizowało warsztaty kulinarne  ,,Tradycja łączy pokolenia”. W warsztatach poza naszymi Seniorami wzięła udział także młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie wraz z opiekunami Dominiką Ostrowską i Teresą Pałaszyńską.
Celem projektu było wzmocnienie tradycji i więzi społecznych pomiędzy starszym i młodszym pokoleniem, połączone z umocnieniem roli kobiet w zmieniającym się dynamicznym świecie. Ponieważ to właśnie nasze babcie i prababcie są żywym ogniwem łączącym historię z teraźniejszością. Przed laty to właśnie one dbały o ciepło domowego ogniska poprzez wspólne gotowanie i przygotowywanie dekoracji. Dzisiejszy świat stawia na łatwe i szybkie rozwiązania na półkach sklepowych.  Celem warsztatów było pokazanie, że proste rozwiązania pozbawiają możliwości czerpania radości i satysfakcji z wspólnych przygotowań do świąt czy też innych ważnych wydarzeń w życiu rodziny czy też danej społeczności. Dzięki projektowi nasze Seniorki nauczyły młode pokolenie w jaki sposób przygotować tradycyjne potrawy wigilijne, ugotowano barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, sos grzybowy, postne gołąbki, makiełki, kompot z suszu oraz jabłecznik. Wszyscy aktywnie włączyli się do pracy, pomagając sobie w najdrobniejszych czynnościach i śpiewając kolędy. Na koniec wszyscy razem usiedli do stołu i spożyli wspólnie przygotowane potrawy co było pięknym zwieńczeniem spotkania.

Kolejne zajęcia Seniorki poświęciły na szlifowanie swoich umiejętności wokalnych przed zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka, by zaprezentować wtedy przed zaproszonymi gośćmi swój nowy repertuar. Gdy nadszedł już ten dzień Seniorki zachwyciły gości swoim występem i własnoręcznie przygotowanymi słodkościami. To był pięknie spędzony czas przy wspólnych tańcach i śpiewie, miłym akcentem były piękne kartki z życzeniami od zarządu i pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej „Zatorze”.

Na kolejne zajęcia jedna z uczestniczek zajęć zaprosiła swojego męża Mikołaja Jezierskiego, który od dwóch lat zajmuje się hobbystycznie malowaniem obrazów. Maluje głównie akrylami na płótnie, płycie, drewnie – pejzaże, martwą naturę i abstrakcje. Naszym Seniorkom opowiedział o swoich pracach, inspiracjach i samym procesie tworzenia.
Podczas kolejnych zajęć nasze Seniorki wybrały się do kina na komedię, ostatnie zaś zajęcia przeznaczono na warsztaty ,,Gimnastyka umysłu dla Seniora, ćwiczenia na pamięć i koncentrację po 60 roku życia”. Wykład poprowadziła animatorka grupy Linda Tomczak. Uczestnicy spotkania mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, jakie korzyści daje trening pamięci. Otrzymali wskazówki, jak w życiu codziennym ćwiczyć pamięć i koncentrację w starszym wieku. Zapoznali się z podstawowymi ćwiczeniami na pamięć i koncentrację . Rozmawiano także o wyborze odpowiedniego hobby dla seniora, które ma duży wpływ na naszą sprawność intelektualną. Po części teoretycznej Seniorki wykonywały ćwiczenia praktyczne.

Wykłady, zajęcia artystyczne, wyjścia na wydarzenia kulturalne są ważne, ale najważniejsza jest możliwość spotkania w grupie rówieśniczej, rozmowa, takie ludzkie wygadanie się bratniej duszy, poczucie wspólnoty, wspólne świętowanie urodzin czy imienin członków grupy. Także sami widzicie, że czasu na nudę i narzekanie nasi Seniorzy nie mają, jeśli macie w swoim środowisku samotnego seniora to nie pozwólcie mu się nudzić i wspomnijcie o tej ciekawej inicjatywie w której udział jest bezpłatny!

Źródło: Osiedlowy Dom Kultury „Zatorze” / Opiekunem grupy jest Belinda Tomczak

Udostępnij na: