Zakład kremacji zwłok w Koninie?

Pamiętam jak kilkanaście lat temu oglądałem program publicystyczny nt. przyszłości zakadów kremacji w naszym kraju. Publicyści słabo prognozowali rozwój tej gałęzi usług pogrzebowych jako pokłosie okupacji hitlerowskiej i obecności licznych obozów koncentracyjnych z komorami gazowymi i krematoriami, uważali, że musi nastąpić wymiana pokoleniowa, że dwa pokolenia muszą odejść byśmy przestali łączyć myślowo krematoria z zakładami kremacji.

Chyba jednak nie mieli racji, bo z roku na rok rośnie popularność tej metody, oczywiście nie bez pewnych oporów społecznych.

W zeszłym roku pisałem o danych statystycznych w okresie pandemii w Koninie, przy okazji otrzymałem informację o ilości spopieleń zwłok w okresie IV-XII 2019 roku było ich 80, gdy w analogicznym okresie 2020 roku z niepełną informacją za grudzień było ich już prawie dwukrotnie więcej bo 154.

Wielu z nas decyduje się na tę formę i niestety zmuszeni są korzystać z zakładów kremacji w Kaliszu czy Poznaniu co wiąże się ze sporymi dodatkowymi kosztami.

Czy Waszym zdaniem w Koninie powinien powstać zakad kremacji zwłok? Zapraszam do dyskusji.

Tomek Biedziak

Fot. www.elizjum-warszawa.pl

Udostępnij na: