„Bieg z Pierwszej Stolicy do Stolicy” przez Konin

Konin zaznaczy swój wyraźny ślad w czwartej edycji Biegu z Pierwszej Stolicy do Stolicy, czyli z Gniezna do Warszawy. Ta inicjatywa ma swój szczytny  cel – dochód z niej zostanie przekazany na WOŚP. 302-kilometrowa trasa została podzielona na 32 etapy. Ten koniński, jak podkreślają organizatorzy, jest w czwórce najważniejszych!

Bieg wyruszy 28 stycznia z Gniezna. Skład podstawowy będzie liczył około 30 sportowców, wśród nich będzie koninianin Maciej Ziółkowski – Triton Konin. Po drodze, w mijanych miejscowościach, do biegaczy może przyłączyć się każdy. 28 stycznia wieczorem około 21:15 biegacze dotrą do  Konina. Przywitamy ich przy rondzie WOŚP. Kolejny etap trasy wynoszący 10 km i 300 m należy do naszych miejscowych biegaczy – zarówno zrzeszonych w klubach Aktywni Konin, Triton czy Partyzanci, jak i niezrzeszonych. – Bardzo się cieszę, że Konin po raz kolejny znalazł się na trasie tego wyjątkowego biegu. Jest to niezwykła okazja, żeby wesprzeć WOŚP – mówił Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina. Zadeklarował, że sam też już po raz drugi pobiegnie z uczestnikami, na odcinku od Posady do ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – To jest duża frajda. Najwyżej będę potrzebował pomocy medycznej, ale jakoś sobie z tym poradzę! – dodał.

Nie traktuję tego sportowo, tylko jako dobrą zabawę i szczytny cel. Przebiegnięcie to jest taki dodatkowy smaczek, bo można się zmierzyć się jako biegacz z dłuższym dystansem. Niektórzy w zeszłym roku przebiegli ponad 100 kilometrów, pewnie aż tyle mi się nie uda  – podkreślił Maciej Ziółkowski.

Z Konina uczestnicy sztafety pobiegną do miejscowości Święte. Po drodze może przyłączyć się każdy. Jak zapowiedział jeden z organizatorów – Tomasz Grzęda z Gniezna – transport powrotny do Konina zostanie zorganizowany. Każdy może też wesprzeć ten szczytny cel, wrzucając pieniądze do puszki czy do e-skarbonki – https://eskarbonka.wosp.org.pl/n44efk. Rok temu udało się zebrać około 50 tys. zł.

Do udziału w biegu zachęcali dziś, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 18 stycznia w Urzędzie Miejskim, Marcin Adamczak, Leszek Hęś, Tomasz Grzęda – przedstawiciele organizatorów biegu z Gniezna, Ireneusz Niewiarowski – Klub Biegacza Aktywni Konin, Maciej Ziółkowski – Triton Konin oraz Witold Nowak – zastępca prezydenta Konina.

Organizatorem Biegu z Pierwszej Stolicy do Stolicy jest Fundacja Młodzi w Uzależnieniu. Wielki finał – w Warszawie. Tam wielkopolska sztafeta dotrze 29 stycznia, po 20:00 będzie można zobaczyć biegaczy podczas telewizyjnego wejścia  na żywo.

Tej edycji WOŚP towarzyszy hasło „Chcemy wygrać z sepsą!”.  Zebrane pieniądze zostaną przekazane na wyposażenie szpitali w urządzenia pozwalające na przyśpieszenie diagnostyki zakażeń sepsy co umożliwi lepszą terapię tej choroby poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykiem.

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Źródło tekstu: www.konin.pl / Fot. Tomek Biedziak

Udostępnij na: