Miasto Konin koordynuje i wzmaga działania pomocowe dla Ukrainy!

Szanowni Państwo,
przekazuję Państwu zbiór najważniejszych informacji odnośnie pomocy Ukrainie. Bardzo proszę o uważne zapoznanie się z całością 🇵🇱🇺🇦
✅Magazyn przy ul. Makowej 8 w Koninie.
Centralny magazyn miejski, do którego przewozimy dary z budynku głównego Urzędu Miejskiego w Koninie (plac Wolności 1, brama w szczycie budynku od strony ul. Wodnej).
To efekt zbiórek zorganizowanych przez indywidualne osoby, placówki oświatowe, organizacje pozarządowego, jednostki organizacyjne miasta i spółki komunalne. Z zebranych darów mogą korzystać uchodźcy przebywający w Koninie, natomiast część zostanie przewieziona do Ukrainy (punkt docelowy do dalszego rozdysponowywania to nasze miasto partnerskie Czerniowce).
Cały czas przyjmujemy dary w magazynie przy placu Wolności, koordynatorem magazynów jest Jacek Kruszyński. Z nim można się kontaktować. Tel. 500 534 349.
✅Pismo do Wojewody Wielkopolskiego.
Zwróciłem się z prośbą do wojewody o to, by pozwolił nam otworzyć dla uchodźców wojennych Hotel KONIN. Czekamy na odpowiedź. Jak na razie uchodźcy są przyjmowani w ośrodkach wokół Poznania. Zabiegamy również o utworzenie w Koninie punktu recepcyjnego, co pozwoliłoby nam na rejestrację uchodźców, którzy nie zostali zarejestrowani na granicy.
✅Specjalistyczna pomoc lekarska.
Około 30 lekarzy różnych specjalności zadeklarowało pomoc specjalistyczną. To m.in. okuliści, pediatra, neurolog dziecięcy, neonatolog, psychoterapeuci, kardiolodzy, stomatolodzy, ortopedzi.
Mamy listę gabinetów wielospecjalistycznych. Na wizyty osoby potrzebujące wsparcia umawiać będzie Paweł Pyrzyński – pracownik Wydziału Kultury, Sportu, Spraw Społecznych, tel. 63 240 13 72.
✅Usługi notarialne.
Zgłosili się do mnie konińscy notariusze. Zakres ich pomocy to notarialne poświadczenia administracyjne. Nie ma potrzeby umawiania się na spotkanie. Należy po prostu iść bezpośrednio do notariusza i tam załatwić sprawę.
✅Pisma do miast partnerskich.
Henin Beumont – nasze miasto partnerskie z Francji – zorganizowało zbiórkę pieniężną na rzecz Czerniowców.
Zainspirowany tym pomysłem zwróciłem się do naszych pozostałych miast partnerskich o podobne wsparcie.
Prośby wysłałem do miast: Akmene, Joniskis, Herne, Wakefield, Karłowo, Sundsvall, Dobele, Santa Susana, Ungheni, Deyang, Valasske Mezirici.
✅Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską – MZK i PKS.
Rada Miasta dziś rozpatrzy uchwałę dotyczącą bezpłatnych przejazdów dla uchodźców wojennych z Ukrainy w autobusach MZK oraz PKS.
✅Pomoc psychologiczna w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Koninie.
4 psychologów w MOPR w Koninie służy pomocą osobom potrzebującym.
Kontakt ws. spotkania z Sekcją Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej – (63) 244-59-16.
✅Rejestracja na pobyt czasowy – Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Koninie.
Prosimy, by osoby, które przyjechały z Ukrainy do Konina zgłosiły pobyt czasowy w Wydziale Spraw Obywatelskich. Na miejscu urzędnicy pomogą wypełnić wniosek. Nie jest to rejestracja taka jak w punkcie recepcyjnym.
Zgłoszenie pobytu to zgodnie z ustawą o ewidencji meldunek czasowy. Zaletą rejestracji jest nadanie numer PESEL. Ponadto, dzięki rejestracji będziemy mieć większą wiedzę odnośnie liczby uchodźców w naszym mieście a przede wszystkim liczby dzieci, które potrzebują miejsc w przedszkolu i szkole.
Kontakt: tel. 63 2401 149, plac Wolności 6.
✅Punkt szczepień.
Jesteśmy gotowi utworzyć punkt szczepień dla obywateli Ukrainy. Prosimy o zgłaszanie zapotrzebowania na szczepienia uchodźców.
✅Bezpłatne zajęcia dla dzieci.
Koniński Dom Kultury w ramach wsparcia dla rodzin z Ukrainy, zaprasza na zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz do Kina Centrum (bajki dla dzieci z ukraińskim dubbingiem). Zajęcia są bezpłatne. Dzieci i młodzież dołączą do działających w KDK grup tanecznych i plastycznych.
Zgłoszenia przyjmuje dział artystyczny KDK ara@kdkkonin.pl
Osoba do kontaktu Mirosław Grzanka.
Dzięki sponsorom uchodźcy wojenni mają możliwość skorzystania z basenu RONDO. Sponsorzy doładowali kartę, gdzie są środki na wejścia dla uchodźców. Po okazaniu dokumentu poświadczającego, że przekroczyli oni granicę po 24 lutego wejdą na basen dzięki tej karcie.
✅ Koncert Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie na placu Wolności w Koninie.
W geście solidarności z Ukrainą razem z Młodzieżowym Domem Kultury w Koninie zapraszamy Was w najbliższą sobotę na koncert ,,Konin – Ukrainie”. Koncert odbędzie się na placu Wolności w godzinach popołudniowych. W trakcie koncertu będzie trwała akcja pomocowa dla mieszkańców Ukrainy, a także uchodźców.
✅Miejsca pracy dla uchodźców.
W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie przekładającą się na napływ uchodźców chroniących się przed wojną w Koninie oraz całym regionie, zwracamy się do właścicieli firm z Konina i regionu o zgłaszanie możliwości potencjalnego zatrudnienia osób, które przybywają i z całą pewnością jeszcze przybędą do naszego miasta i regionu.
Jeżeli jesteś zainteresowany zatrudnieniem osób z Ukrainy wypełnij formularz zostawiając swoje dane i definiując potrzeby. Państwa zgłoszenia będą udostępniane na stronach internetowych miasta Konina.
Dodatkowe informacje:
Wydział Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Koninie
tel: (63) 24 01 101
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za zaangażowanie, za pomoc, za organizowanie zbiórek i przyjmowanie pod swój dach uchodźców. Mam nadzieję, że ten wojenny koszmar na Ukrainie niebawem się skończy, choć po codziennych doniesieniach trudno utrzymać w sobie tę nadzieję. Pomagajmy dalej! Dziękuję! 💙💛❤️
Piotr Korytkowski Prezydent Miasta Konina

Fot. Tomek Biedziak

Udostępnij na: