Młodzi Ambasadorzy Klimatu zapraszają na „Rozdroża”

Młodzi Ambasadorzy Klimatu działają od stycznia 2022 roku prowadząc kampanię na rzecz klimatu.

W ramach naszych działań dążymy do zmiany postaw i zachowań, zapraszając do rozmów refleksji, poszerzenia swojej świadomości i wiedzy na temat klimatu- mówi Kacper Roszak, Młody Ambasador Klimatu. Wypróbowujemy różne formy dialogu i mechanizmy demokratyczne między innymi odbył się już sejmik samorządów uczniowskich, zrealizowana została wspólnie z konińskimi szkołami, instytucjami, organizacjami i firmami kampania społeczna Chcemy Żyć – Tydzień Ziemi w Koninie. Przeprowadziliśmy debatę w formule long table, a teraz przygotowujemy się do Teatru Forum, w którym widzowie mają wpływ na decyzje bohaterów oraz zrobimy wystawę prac plastycznych zapraszającą do wymiany refleksji nad zmianami klimatu.

Młodzi Ambasadorzy Klimatu od kilku miesięcy pracowali nad przygotowaniem przedstawienia w formule Teatru Forum – w ten sposób powstał spektakl o tematyce klimatycznej pn. Rozdroża, który opowiada historię młodego klimatycznego aktywisty Krzysia.

Teatr Forum to niecodzienna metoda partycypacji i dialogu społecznego. Spektakl jest prezentowany dwa razy – pierwszy przedstawia historię, która kończy się klęską bohatera z powodu podejmowanych przez niego lub innych bohaterów złych decyzji. Podczas drugiego odtworzenia każdy widz może powiedzieć „stop! – tu trzeba zrobić inaczej”. Widzowie dyskutują i wypróbowują swoje propozycje –  ten sposób konsultowane są nowe rozwiązania.

Naszemu spektaklowi towarzyszyć będzie wystawa pod tym samym tytułem – mówi Blanka Hardek, Młoda Ambasadorka Klimatu. Na wystawie będzie można zobaczyć abstrakcje wykonane przez nas- Młodych Ambasadorów Klimatu, których inspiracją były rysunki konińskich uczniów i nauczycieli  szkół podstawowych i ponadpodstawowych powstałe podczas Klimatycznych Sejmików Samorządów Uczniowskich. Prace są wizualnym odbiciem emocji towarzyszącym młodym ludziom stojących w obliczu katastrofy klimatycznej.

Credo wystawy:

Niezależnie od tego jakie mamy opinie na temat zmian klimatu, jako ludzie pozostawiamy po sobie ślad, który nie jest obojętny. Konsumujemy więcej zasobów niż kiedykolwiek w historii ludzkości – rozkrajamy Ziemię, biorąc większą porcję z jej życia niż nam się należy. Nadmierna emisja gazów cieplarnianych powoduje wzrost temperatur – planeta płonie.

Znajdujemy się na rozdrożu.

 

Wydarzenie odbędzie się w dniu 20.10.2022 r. w Auli Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, przy ul. Przyjaźni 1. Chętnych zapraszamy do zapisów pod linkiem  https://forms.gle/vZDfoHGMipfLH3vz9.

Udostępnij na: