Muzyczna historia Ad Libitum

Muzyka Johannesa Brahmsa, Hansa Zimmermanna, Claude Francoisa czy Eltona Johna wybrzmiała na koncercie jubileuszowym Konińskiego Kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum. Koncert odbył się w niedzielę 19 listopada w Konińskim Domu Kultury.  Konińskie Towarzystwo Muzyczne przyznało zespołowi srebrną odznakę. Gratulacje złożyli jubilatom Piotr Korytkowski, prezydent Konina; dyrekcja Konińskiego Domu Kultury, Koniński Kameralny Zespół Akordeonowy, Zagórowski Chór Quarta, Zespół Wokalny Fantazja z KDK oraz Samorząd i Orkiestra Dęta Quantum z Rychwała.

Zespół Ad Libitum świętuje w tym roku 10-lecie działalności. Na scenie obok muzyków Ad Libitum usłyszeliśmy i zobaczyliśmy również ich muzycznych Przyjaciół. Jak mówi Mirosław Grzanka, kierownik artystyczny zespołu, artyści chcieliby w takim składzie spotykać się i koncertować częściej. Stąd pomysł na stworzenie w naszym mieście kameralnej orkiestry smyczkowej.

Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum działa w ramach amatorskiego ruchu artystycznego. Powstał z pasji wspólnego muzykowania i wykonywania muzyki kameralnej, by swoimi występami uświetniać zarówno spotkania kulturalne jak i okolicznościowe.

Oficjalnie swoją działalność artystyczną pod obecną nazwą zespół rozpoczął w marcu 2013 roku w Konińskim Domu Kultury. Program zespołu nieustannie się poszerza i obejmuje wiele rodzajów muzyki, od utworów klasycznych aż po rozrywkowe.

Podczas jubileuszowego koncertu usłyszeliśmy między innymi takie utwory. Wybrzmiała muzyka Ramina Djawadi z serialu ,,Gra o Tron”; wielki przebój Eltona Johna ,,Can you feel, Love tonight” czy ,,My way” znanych na całym świecie kompozytorów Claude Francois i Jacques Revaux. Usłyszeliśmy także przepiękne wykonanie muzyki z filmu ,,Piraci z Karaibów” autorstwa Hansa Zimmermanna.

W 10-letiej działalności Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum uczestniczył w wielu przedsięwzięciach artystycznych w Koninie i poza granicami. W 2017 roku w Parafii św. Wojciecha w Koninie podczas jubileuszowego X Tryptyku Zaduszkowego „Nie wszystek umrę…” zespół wystąpił wspólnie ze światowej sławy skrzypkiem Vadimem Brodskim.

Ad Libitum uświetnia również Salony Poezji w Konińskim Domu Kultury, bierze udział w koncertach Muzyka w Ratuszu – Prezydent Miasta Konina zaprasza. Jest gospodarzem Wiosennych wibracji, które odbywają się w Konińskim Domu Kultury.

Muzykom Konińskiego kameralnego Zespołu Smyczkowego Ad Libitum składamy najlepsze życzenia.

Koniński Kameralny Zespół Smyczkowy Ad Libitum:

Mirosław Grzanka i Krystian Panfil – I skrzypce

Paulina Wawrzyniak, Robert Gaertner – II skrzypce

Klaudia Larus, Zuzanna Figaj, Mateusz Siwek – altówka

Anna Grajek – wiolonczela

Podczas Koncertu Jubileuszowego wspólnie z Ad Libitum zagrali Przyjaciele zespołu:

Wiktoria Kleczkowska i Kinga Wysocka – I skrzypce

Monika Grzebielucha, Maria Wróbel, Nikola Gaertner i Wojciech Woźniak – II skrzypce

Małgorzata Rachwalik – altówka

Agata Wiśniewska – wiolonczela

Szymon Wieczorkiewicz – kontrabas

Michał Ziobrowski – fortepian

Wystąpili także – soliści

Maciej Pietryk , gitara oraz Dawid Kwieciński – tenor liryczny

Źródło KDK Konin / tekst: Dorota Gapska / fot. Zdzisław Siwik

Udostępnij na: