Muzyczne Przestrzenie – Wielka muzyka w konińskiej farze

Wtorkowy wieczór (5 września), w konińskiej farze, zainagurowany został 12 Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie organizowany przez Fundację im. Z. Noskowskiego wspólnie z Miastem Konin i gronem sponsorów. W najstarszej świątyni Konina zabrzmiała muzyka przez największe M.

O festiwalu i jego uczestnikach, także programie i współpracy z rodzinnym miastem światowej sławy skrzypka Janusza Wawrowska mówiła interesująco i z pasją sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska. Symboliczną formą podziękowania mieszkańcom grodu nad Wartą za wsparcie i tak liczną obecność była wiązanka kwiatów przekazana na ręce zastępcy prezydenta Konin a Witolda Nowaka. Po tym przemiłym akcencie popłynęła wspaniała muzyka. Najpierw 3-minutowy utwór Prelude skomponowany na klarnet przez maestro Krzysztofa Pendereckiego, który wykonał jeden z najlepszych instrumentalistów młodego pokolenia Andrzej Ciepliński. Po nim przed licznie zgromadzona publicznością pojawił się kwartet smyczkowy i klarnecista. Janusz Wawrowski – skrzypce, Agata Cieplińska – skrzypce, Paweł Czarny – altówka, Tadeusz Wawrowski – wiolonczela oraz Andrzej Ciepliński – klarnet wykonali wspaniale Kwintet klarnetowy h-moll op.115 Johannes Brahms. Zwieńczeniem wieczoru było wykonanie II i II części utworu skomponowanego przez Wojciecha Chałupkę – The Poem of the night, w opracowaniu na klarnet i kwartet smyczkowy. Tu również publiczność nie szczędziła braw.

Emocji nie ukrywał także zastępca prezydenta Konina Witold Nowak, który podziękował inicjatorom festiwalu za niezapomniane przeżycia i że tak chętnie odwiedzają nasze miasto. Nie krył olbrzymiej satysfakcji z faktu, że to właśnie Konin jest rodzinnym miastem maestro Janusza Wawrowskiego. A swoje podziękowania, także w imieniu koninian, złożył rodzicom skrzypka, przekazując jego mamie bukiet otrzymany od organizatorów. Do tego bukietu wszyscy uczestnicy koncertu i publiczność dołączyli serdeczne i gromkie brawa.

Przed nami jeszcze dwa konińskie dni festiwalowe. Dziś, w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego, o godz. 19.00 zaprezentują się znakomici młodzi instrumentaliści z całej Polski. Jest to stały element wspierania młodych talentów przez organizatorów. Natomiast w czwartkowy wieczór (7 września) zapraszamy do kościół ewangelicko-augsburskiego pw. Św. Ducha. Tu, także o 19.00, rozpocznie się koncert niezwykły. Wystąpią bowiem autentyczni górale – Zespół Rodziny Lassaków „Heliosów” z Zakopanego. A po nich pojawią się saksofoniści tworzący Nemesis Quartet.

Zwieńczeniem 12. Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyczne Przestrzenie będzie piątkowy koncert w katedrze gnieźnieńskiej.

Wisienka na torcie będzie muzyczny prezent dla milusińskich. W samo południe 18 września w Konińskim Dom Kultury rozpocznie się muzyczna baśń dla dzieci „Skoczny kraj”. Warto podkreślić, że obok Miasta Konin organizację festiwalu wsparło także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz firmy Granges S.A. i Audika.

Udostępnij na: