O niezłomnych kobietach w Cukrowni

Na niezwykły wieczór zaprosili nie tylko mieszkańców Gosławic Cukrowni pracownicy filii Łężyn MBP w Koninie. W czwartek (27 kwietnia) w byłym biurowcu dyrekcji nieistniejącego już zakładu, a dziś restauracji Kakadu o niezłomności, wierze, oddaniu, miłości, kobiecości i wielu innych aspektach życia z Magdaleną Kwilecką, wnuczką Marii z Zamoyskich Kwileckiej, krewną Generałowej, rozmawiał dyrektor książnicy Damian Kruczkowski.

Spotkanie nosiło tytuł „Kobiety niezłomne” i było elementem obchodów Roku Generałowej Jadwigi Zamoyskiej. Największa sala restauracyjna pękała w szwach. Wypełnili ją ci, dla których historia, szczególnie ta najbliższego regionu jest ważna. I na pewno nie zawiedli się. Bo Magdalena Kwilecka, wnuczka ostatniego właściciela Cukrowni Gosławice, z wielka swadą, piękną polszczyzną opowiadała o zwyczajach i obyczajach, o tym co było kiedyś najważniejsze dla pań ze szlacheckich rodów. O troskliwości i zapobiegliwości, miłości skomplikowanej i mniej skomplikowanej. Zasadach, których nie wolno było złamać, a które dziś są jakby mglistym wspomnieniem.

Organizatorom należą się słowa pochwały za podjętą inicjatywę i przybliżanie, wręcz „ożywianie” historii sprzed dziesięcioleci, związanej z naszą ziemią.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: