Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Koninie

Uroczystością w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Koninie (PSM) rozpoczęły się miejskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po odśpiewaniu hymnu – o znaczeniu i okolicznościach uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji mówiła nauczycielka historii ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Koninie Urszula Mróz. To tradycja, że kontekst historyczny obchodzonych rocznic i wydarzeń nakreślają nauczyciele z miejskich placówek.

Podczas uroczystości wręczone zostały wyróżnienia przyznane przez Związek Inwalidów Wojennych RP. Honorową złotą odznakę Związku Inwalidów Wojennych RP za wybitne zasługi dla związku otrzymała Jadwiga Łopaciuk – członek Zarządu Oddziału ZIW RP w Koninie. Krzyż Pamiątkowy „100 lat ZIW RP ” przyznano posłowi Leszkowi Galembie, prezydentowi Konina Piotrowi Korytkowskiemu, Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów RP Byłych Więźniów Politycznych w Koninie – Halinie Szałańskiej i członkowi wspierającemu ZIW RP w Koninie – Ewie Goińskiej.

Prezydent Piotr Korytkowski, odnosząc się w swoim wystąpieniu do rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja podkreślił, że:  W okresie dążenia Polaków do wolności, Konstytucja 3 Maja stała się symbolem walki o wolność i niepodległość, a także wdzięczności dla pokoleń, które podążały drogą zmierzającą ku odzyskaniu suwerenności. Dziś  mijają 232 lata od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polska jest krajem wolnym i niepodległym, ale cały czas musimy dbać o przestrzeganie konstytucji i  praworządności przez instytucje demokratyczne. Jesteśmy to winni tym, którzy te wartości wprowadzili do naszego ustroju.

Poseł Leszek Galemba stwierdził, że: Kto kocha ojczyznę, ten musi czcić akt prawny. Ale również musimy zabiegać o wolność, bo ona nie jest zagwarantowana. O tę wolność każdego dnia jest naszym obowiązkiem zabiegać.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać koncertu, w którym wystąpili uczniowie, absolwenci oraz nauczyciele PSM. W samo południe w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny.

– Uroczysta Msza św. za Ojczyznę, odznaczenia, przepiękny występ uczniów i absolwentów Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Koninie – tak uczciliśmy w Koninie 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – napisał na swoim fanpage Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski.
Udostępnij na: