Piękny prezent na 105. urodziny!

W sobotnie popołudnie (30 września) członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej Chorzeń obchodzili wielki jubileusz – 105 lat istnienia ich jednostki. Zaś dzięki wsparciu wielu przyjaciół i sponsorów otrzymali wspaniały prezent – ciężki wóz bojowy, o którym marzyli od lat.

Uroczystości na boisku SP 9 poprzedziła uroczysta msza św. celebrowana przez proboszcza Parafii św. Faustyny ks. Jana Oleksiuka i ks. prałata Radosława Cyrułowskiego – powiatowego kapelana strażaków, w towarzystwie pocztów sztandarowych kilku jednostek. Po nabożeństwie strażacy oraz ich goście zebrali się na szkolnym boisku, gdzie dumnie, w towarzystwie dwóch innych samochodów, stał nowy wóz należący do OSP Chorzeń.

Witając wszystkich prezes Jednostki OSP Chorzeń Tomasz Gościniak stwierdził wprost:

– Dla nas wszystkich to wielki dzień. Obchodzimy urodziny naszej jednostki, a także oficjalne przekazanie do użytkowania nowego wozu bojowego. Cieszymy się, że nasze starania, dyspozycyjność zostały zauważone i udało się pozyskać ten piękny samochód. Oczywiście jest on naszą chlubą, ale przede wszystkim dowodem zadowolenia dla mieszkańców, bo naprawdę to im on ma służyć i z pewnością się przyda. Wystarczy powiedzieć, że od 7 września, czyli od momentu wprowadzenia wozu, miał już sześć wyjazdów. Niecały miesiąc może już pokazać, jak bardzo potrzebny jest to sprzęt.

– Mamy możliwość wcielić do służby nowy wóz bojowy, o który tak bardzo intensywnie zabiegaliście. Suma jest niebagatelna, dlatego trzeba było zjednać wielu przyjaciół, aby sfinansować zakup tego potrzebnego dla jednostki sprzętu – powiedział w czasie uroczystości prezydent Konina Piotr Korytkowski, mundurem strażackim podkreślając swoje członkostwo w jednostce OSP Chorzeń. – 610 tys. zł pochodziło z budżetu miasta, za co dziękuję radnym. Chciałabym również podziękować tym, którzy doszli do pewnego konsensusu, a mianowicie przecież niejedna jednostka, spośród 6 na terenie miasta, potrzebuje nowego sprzętu, nowych wozów bojowych. Jednakże w zarządzie miejsko-gminnym OSP wszyscy byli zgodni – w pierwszej kolejności ten sprzęt musi trafić do OSP Chorzeń i tak się stało. Widząc pojednanie, radni nie mieli żadnej wątpliwości, aby tę kwotę przekazać.

Zanim kluczyki i dowód rejestracyjny trafiły do załogi wręczono odznaczenia samorządowe resortowe oraz podziękowania. Były też gratulacje i serdeczne życzenia i bardzo przydatne prezenty. Wóz poświęcili wspólnie kapelan strażaków i proboszcz parafii, nie oszczędzając świeconej wody. Nowy samochód kosztował ponad 1 439 tys. zł.  625 tys. zł stanowiła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, 610 tys. przeznaczono z budżetu miasta, 25 tys. trafiło z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ponad 109 tys. zł przekazali sponsorzy. 70 tys. stanowił wkład własny jednostki, w tym 10 tys. pozyskano w ramach ekwiwalentu za udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych przez jednostkę operacyjno-techniczną, czyli krótko mówiąc – strażacy przeznaczyli swoją „wypłatę” za udział w akcjach.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: