Podczas trwania programu refundacji urodziło się 22 191 dzieci!

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 listopada 2022 roku w biurze poselskim Tomasza Piotra Nowaka, poseł i radna Urszula Maciaszek przedstawili założenia projektu „Tak dla In Vitro” i zachęcali za pośrednictwem lokalnych mediów do zbierania podpisów pod projektem obywatelskim. Potrzebne jest 100 000 podpisów, można zebrać podpisy na pobranej z internetu liście poparcia i dostarczyć do biura poselskiego osobiście lub za pośrednictwem poczty, można również złożyć podpis podczas akcji zbierania podpisów, pierwsza taka akcja odbędzie się w najbliższą sobotę o godzinie 9.30 na Targowisku Miejskim w Koninie przy ulicy 11 Listopada 7a.

Inicjatorzy akcji planują stworzyć kampanię informacyjną na temat wspomagania par dotkniętych niepłodnością in vitro, uważają, że to niedopuszczalne, że obecny rząd wycofał się z programu finansowania tej metody. W latach 2013-2016 dzięki rządowemu programowi refundacji in vitro na świat przyszło 22 191 dzieci! Niestety ciężar odrzuconego programu wzięły na siebie samorządy, w tym roku Miasto Konin przystąpiło do programu samorządu województwa wielkopolskiego i dostało możliwość sfinansowania programu in vitro dla 18 par. Na ten cel samorząd Konina przeznaczył 90 tysięcy złotych.Para która zaklasyfikuje się do programu może otrzymać do 5 000 zł, do chwili obecnej zgłosiło się 6 par, jeżeli zainteresowanie będzie mniejsze to rozważana jest opcja większej pomocy dla biorących w programie par.

Inicjatorzy akcji nie zamierzają osądzać samej metody pod względem etycznym, dając możliwość wyboru samym zainteresowanym! Również jestem tego zdania, że powinno się pomóc finansowo takim osobom, wielu z nas zna dramat takich par z własnego podwórka, część z nich po przejściu dramatu braku dziecka nie jest dalej w stanie kroczyć przez życie, otwórzmy dla nich furtkę, a czy zdecydują się ją przekroczyć to będzie sprawa ich wyboru!

Każde urodzone dziecko jest radością rodziców, a osoby zastanawiające się czy dzieci urodzone dzięki tej metodzie są „prawdziwe” krzywdzą bezwzględnie takie dzieci i ich bliskich!

– Wracając do strony etycznej, to największym dylematem jest zamrażanie zarodków. Rozumiejąc ten dylemat, nikogo nie zmuszamy, po prostu popieramy tę metodę, chcemy wesprzeć finansowo, a ostateczną decyzję pozostawiamy rodzinom – powiedział poseł Nowak.

Udostępnij na: