„Pomachaj kierowcy” – zwracajcie uwagę na pieszych!

Trwa wrześniowa akcja wielkopolskich policjantów ruchu drogowego. W każdy poniedziałek o jednakowej godzinie policjanci na terenie wielkopolski będą przeprowadzali akcję „Pomachaj kierowcy”. Zwracanie na siebie uwagi w relacji pieszy – kierowca ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa, zwłaszcza najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Pośpiech, roztargnienie, brak wyobraźni oraz wzajemnego zrozumienia doprowadza do wielu nieszczęść i tragedii na drogach, również w rejonie przejść dla pieszych. Zdarza się,że kierowca, szczególnie pojazdu ciężarowego może nie dostrzec pieszego, który znajduje się w tak zwanym „martwym polu”. Dochodzi też do sytuacji, w której pieszy w sposób nieprawidłowy oceni sytuację na drodze i wtargnie pod nadjeżdżający pojazd.

Istotnym jest, by zarówno kierowca pojazdu oraz pieszy w rejonie przejść dla pieszych nawiązali ze sobą kontakt wzrokowy. Gest w postaci pomachania ręką do kierowcy, a także nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego, może wpłynąć na bezpieczne przejście przez jezdnię.

Działania profilaktyczne będą polegały na obecności policjantów w rejonie najczęściej uczęszczanych przejść dla pieszych, zwłaszcza w rejonie szkół. Funkcjonariusze będą zachęcać pieszych, przede wszystkim dzieci do pomachania kierowcy, nawiązania z nim kontaktu wzrokowego. Następnie wspólnie będą przechodzić przez jezdnię.

Apelujemy do kierowców o przyłączenie się do akcji. Nawiązanie kontaktu wzrokowego i pomachanie do pieszego, który znajduje się w rejonie przejścia dla pieszych. Gest ten może spowodować, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego upewni się wówczas, że jest widoczny dla kierowcy i w bezpieczny sposób przekroczy jezdnię.

– Dwa lata temu zmieniły się przepisy dotyczące pierwszeństwa w obrębie przejść dla pieszych, niestety statystyki nie napawają optymizmem, zwłaszcza w pierwszym okresie po wprowadzeniu zmian doszło wzrostu liczby wypadków z udziałem pieszych, wielu kierowców miało problem z interpretacją przepisów od którego momentu pieszy jest wchodzącym na pasy. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego uczestniczy w akcjach poprawiających bezpieczeństwo ruchu drogowego, zwłaszcza ta akcja zachęca pieszych do nawiązania kontaktu z kierowcą, pomachanie mu i zwrócenie uwagi, że jestem na pasach! Promujemy zwłaszcza wśród dzieci zasadę „koło stoi – dziecko wchodzi”, edukujemy w tym temacie dzieci podczas różnych akcji w szkołach czy przedszkolach, a także ich rodziców by wpajały tę zasadę swoim pociechom – skomentował Mariusz Seńko, zastępca dyrektora konińskiego WORD, współorganizator akcji.

Współpraca, wzajemna tolerancja i przyjaźń pomiędzy kierowcą a pieszym może naprawdę zadziałać.

Źródło: wielkopolskapolicja.gov /Izabela Czerwińska/MŚ / WORD Konin

Udostępnij na: