Porozmawiajmy o konińskich zabytkach…(1)

Postanowiliśmy z Arletą Janiak z Radia SuperNova 106 FM przyjrzeć się z bliska tematowi konińskich zabytków, planom związanym z rewitalizacją Placu Wolności i w tym celu spotkaliśmy się Grzegorzem Budnikiem – Kierownikiem konińskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu oraz Pawłem Adamowem – zastępcą Prezydenta Miasta Konina.

Na pierwszy ogień wezmę dawną fabrykę Reymonda, pamiętacie mój post z niemieckimi radiotelegrafistami siedzącymi na wale przeciwpowodziowym obok pięknych ceglanych zabudowań fabrycznych? No właśnie i tu nie wiadomo dlaczego ktoś oblepił te piękne zabytkowe zabudowania podczas termomodernizacji zielonkawym szaleństwem!

Ale po spotkaniu z kierownikiem Budnikiem zapaliło się światełko nadziei! Został wydany nakaz konserwatorski o usunięcie tych paskudnych tynków, może jeszcze zobaczymy te piękne zabudowania w pełnej krasie!

Na spotkaniu z prezydentem Adamowem dowiedzieliśmy się, że po wyprowadzce z tego miejsca firmy Roland, nasze miasto będzie wspierać promowanie oferty sprzedaży tej nieruchomości dla deweloperów, naprzeciwko budynek, gdzie obecnie mieszczą się wydziały Urzędu Miejskiego ma również zostać przeznaczony na sprzedaż z myślą o zabudowie mieszkaniowej.

Na wyspie Pociejewo jak wiemy powstaje ciepłownia geotermalna, no a przyszłościowo może i termy i piękne centrum rekreacyjne, gdyby udało się te plany zrealizować i teren dawnej fabryki Reymonda zakupiłby jakiś deweloper umiejący pięknie połączyć starą historyczną zabudowę z powstającą mieszkaniówką, to w tej części naszego miasta w pobliżu bulwaru mogłoby się zrobić pięknie!

Oczami wyobraźni to widzę i mocno trzymam kciuki za pomyślny przebieg tych wszystkich planów i zamierzeń!

 

Udostępnij na: