Powiat Koniński włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy

Powiat Koniński włącza się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. W tym celu Starosta Koniński powołał dziś (28 lutego) Powiatowy Zespół do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej na rzecz obywateli Ukrainy. 

W związku z działaniami wojennymi na Ukrainie i licznymi akcjami humanitarnymi prowadzonymi lokalnie przez organizacje pozarządowe, samorządy oraz mieszkańców zachodzi konieczność skoordynowania poszczególnych działań. Ich koordynatorem na terenie powiatu konińskiego będzie samorząd powiatowy. W tym celu Starosta Koniński powołał dziś (28 lutego) Powiatowy Zespół do spraw Koordynacji Pomocy Humanitarnej na rzecz obywateli Ukrainy.

Podczas pierwszego posiedzenia Zespołu podjęto szereg decyzji mających usprawnić pomoc dla obywateli Ukrainy przyjeżdżających do gmin powiatu konińskiego oraz pomoc, która jest kierowana bezpośrednio na terytorium Ukrainy.

 1. Mieszkańcy Powiatu chcący pomóc mogą przynosić dary do miejsc wyznaczonych przez Wójtów i Burmistrzów – informacje o miejscach zbiórek umieszczane są na stronach internetowych gmin i ich portalach społecznościowych.
 2. Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przy granicy):
 • Odzież i okrycie: koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, ubrania (nowe lub używane w dobrym stanie), płaszcze
 • Środki higieny i czystości: płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, dezodoranty, pasta do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca, podpaski, pampersy, pieluchy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki (w tym z mikrofibry), worki na śmieci.
 • Żywność: woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)
 • Inne: zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej
 • Podstawowe środki medyczne: witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie.
  1. Lista potrzebnych rzeczy będzie na bieżąco aktualizowana i przekazywana samorządom gminnym.
  2. Pomoc zbierana przez gminy będzie skierowana w pierwszej kolejności dla uchodźców przebywających w gminach naszego powiatu.
  3. Ze względów bezpieczeństwa i prawidłowej koordynacji działań humanitarnych prosi się o nie organizowanie samodzielnych wyjazdów na Ukrainę. Wszelką pomoc w tym zakresie organizuje Wojewoda Wielkopolski we współpracy z samorządami.
  4. Ewentualne pytania prosimy kierować na adres e-mail ukrainie@powiat.konin.pl

Uchodźcy przyjeżdżający na teren powiatu konińskiego:

 1. Nieoczekujący zapewnienia noclegu i wyżywienia powinni niezwłocznie zgłosić się do Urzędu Gminy w celu rejestracji w ewidencji ludności – ustawa o ewidencji ludności.
 2. Potrzebujący zorganizowania zakwaterowania i wyżywienia za pośrednictwem gminy będą kierowani do Punktu Recepcyjnego zorganizowanego przez Wojewodę.

Szczegółowe informacje na temat pobytu obywateli Ukrainy na terenie Województwa Wielkopolskiego dostępne są na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu https://www.poznan.uw.gov.pl/informacje-dla-obywateli-ua

Osoby przyjmujące uchodźców do prywatnych domów są zobowiązane do zgłoszenia takiego faktu w Urzędzie Gminy. Jednocześnie informujemy, że na chwilę obecną koszty pobytu w takim przypadku ponosi osoba przyjmująca.

Marta J. Bagrowska

Powiatowy rzecznik prasowy

Fot. www.telepolis.pl

Udostępnij na: