Róże dla Zofii Urbanowskiej

Zgodnie z wieloletnią tradycją w Nowy Rok koninianie i mieszkańcy gminy Rzgów spotkali się na cmentarzu przy ul. Kolskiej w Koninie, by oddać hołd znanej pisarce Zofii Urbanowskiej. Honorowa Obywatelka Konina zmarła 1 stycznia 1939 roku. W dowód pamięci o niej regionaliści, samorządowcy, mieszkańcy, sympatycy jej twórczości, a także mieszkańcy Kowalewka, gdzie przyszła na świat 15 maja 1849 roku, spotykają się przy jej grobie.

Uczestnicy najpierw zrobili sobie wspólne zdjęcie przed bramą cmentarza, a później przeszli przed grób pisarki.– Co roku spotykamy się i składamy róże, nawiązując w ten sposób do tytułu jednej z jej książek „Róża bez kolców”. Zapalamy również znicze, aby w ten sposób pamiętać o Honorowej Obywatelce Miasta Konina – mówił Andrzej Łącki z Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie.

W uroczystości uczestniczyli prezydent Konina Piotr Korytkowski i Grzegorz Matuszak – wójt gminy Rzgów, któremu tradycyjnie towarzyszyli strażacy z Kowalewka. Byli również m.in. przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, których patronką jest Zofia Urbanowska, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Konina i mieszkańcy.

Jak przypomniał Michał Gruszczyński z Towarzystwa Przyjaciół Konina – pogrzeb Zofii Urbanowskiej 4 stycznia 1939 roku miał wyjątkowy charakter. – Trumna była przewożona na katafalku, który znajdował się na karawanie. Można przypuszczać, że takie pogrzeby rzadko kiedy się odbywały. Możliwe, że nikt z koninian nie dostąpił takiego wyróżnienia – mówił.

Od grobu Zofii Urbanowskiej uczestnicy spotkania przeszli przed mogiłę innej konińskiej pisarki, czyli Janiny Wenedy. – O ile Zofia Urbanowska rozsławiała Konin swoim talentem i twórczością, ale nie stricte konińską, o tyle Janina Weneda uczyła koninian i o Koninie. Cały swój dorobek, całą swoją spuściznę Janina Weneda zapisała miastu, stąd też to światełko dla niej na początek roku – powiedział Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: