Setne urodziny pani Zuzanny Kowalczyk

Setne urodziny świętowała 11 lutego mieszkanka Konina – pani Zuzanna  Kowalczyk (nazwisko rodowe  Lis). Podczas wojny Jubilatka była łączniczką i sanitariuszką AK.

Jubilatka urodziła się 11 lutego 1924 roku w miejscowości Oleszno. Była szóstym z siedmiorga dzieci państwa Wiktorii  Łopat  ze wsi Ewelinów  i Ludwika Lisa  z Oleszna.

Rodzeństwo Jubilatki: siostry Stefania ur. 1916 r., Maria ur. 1919 r., Bronisława ur. 1921 r.,  bracia:  Edward ur. 1910 r. służył w Lotnictwie Polskim w obsłudze naziemnej w Grudziądzu, brat Józef ur. 1912 r. służył w wojsku Polskim w Równem, w Korpusie Ochrony Pogranicza  (21 Pułk  Ułanów Nadwiślańskich), Bronisław ur. w 1927 r.

Pani  Zuzanna Lis (obecnie Kowalczyk) jako nastoletnia dziewczyna, w czasie II wojny światowej, była  łączniczką  i sanitariuszką  Armii Krajowej.  Niosła pomoc  żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, działając w szpitalu w miejscowości  Oleszno, w powiecie włoszczowskim, znajdującym się na terenie Gór Świętokrzyskich.

Na terenie gminy Oleszno, w okolicznych lasach, działały oddziały partyzanckie wspierane  przez miejscową  ludność. Jednym ze wspomnień Jubilatki, które wcześniej przekazała  rodzinie, była akcja z dnia 9 października 1944 r., kiedy Zuzanna Lis – jako sygnalistka i sanitariuszka – brała udział w zasadzce skierowanej przeciwko żandarmerii niemieckiej stacjonującej w pałacu Niemojewskich w Olesznie  oraz grupie żołnierzy SS. Do potyczki doszło w lasach we wsi Krogulce. Akcją  dowodził kapitan Franciszek Piewiak pseudonim  „Przebój”, komendant AK obwodu Włoszczowa. Wówczas w walce zginęło 12 żołnierzy niemieckich, natomiast po stronie Armii Krajowej ranni zostali – por. Zych oraz kilku żołnierzy.

Z okazji  urodzin, w domowym zaciszu i w przemiłej atmosferze,  najbliższa rodzina  zorganizowała dla Jubilatki uroczystość, na której zgromadzili się krewni z kilku pokoleń. W uroczystości uczestniczyli: córka Maria Jędrzejewska z domu Kowalczyk z mężem Szymonem, wnuki – Artur i Anna z rodzinami, prawnuki – Kacper i Zuzia,  siostrzeńcy, siostrzenice, bratanica i bratankowie Jubilatki.  Było mnóstwo cudownych życzeń,  dużo prezentów, obowiązkowy tort i szampan  za zdrowie Jubilatki .

W imieniu Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego, na ręce zacnej Jubilatki, serdeczne życzenia, bukiet pięknych kwiatów oraz list gratulacyjny przekazała kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Koninie Magdalena Kuznowicz-Górniak, która również wręczyła oddzielny dyplom z życzeniami z   Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej  Donalda Tuska.

Szanownej Jubilatce życzymy, by ten Jubileusz stał się źródłem do częstych spotkań z rodziną i do pięknych wewnętrznych wspomnień z przeżytego wieku.   Życzymy, kolejnych spokojnych lat życia, dużo zdrowia, pogody ducha, zadowolenia i osobistego  spełnienia.

(Źródło informacji oraz zdjęcia – rodzina Jubilatki)

Udostępnij na: