Spory grant dla Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska

Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska otrzymuje grant na organizację pierwszego sejmiku samorządów uczniowskich w regionie wschodniej Wielkopolski
6 grudnia 2023 roku przedstawiciele Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska oraz młodzieżowych rad z Konina i Goliny odebrali symboliczny czek o wartości 18 tysięcy złotych. Środki te zostaną przeznaczone na organizację pierwszego w historii wschodniej Wielkopolski sejmiku samorządów uczniowskich. Wydarzenie to już wkrótce – już 11 grudnia – odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie, pod hasłem „Dlaczego Młodzi nie decydują o sprawach młodych?”.

Symboliczny czek został przekazany w siedzibie stowarzyszenia. Kevin Nowacki, koordynator Projektu „Postawmy na młodzież” realizowanego przez Stowarzyszenie Projekt Poznań, wyraził zadowolenie z zainteresowania programem. „Na ten moment przyznaliśmy ponad 40 grantów, a wpłynęło do nas ponad 100 wniosków. Program cieszył się więc zainteresowaniem. Już na tym etapie wiemy, że będziemy realizować go w kolejnych latach, na tych samych zasadach” – zaznaczył Nowacki.

11 grudnia Młodzieżowe Rady Konina oraz Goliny zorganizują w MDK-u Sejmik samorządów uczniowskich Aglomeracji Konińskiej pod hasłem „Dlaczego Młodzi nie decydują o sprawach młodych?”. „Data została podyktowana przez naszego głównego gościa, Przemka Staronia. Stąd też mieliśmy bardzo krótki czas na organizację, ale już ponad połowa miejsc jest zarezerwowanych” – wyjaśniła Emilia Wasielewska, dyrektor biura Stowarzyszenia Aglomeracja Konińska.

Anna Paszek, sekretarz gminy Goliny, wyraziła radość z nadchodzącej młodzieżowej inicjatywy, mówiąc: „Cieszymy się na wspólną młodzieżową inicjatywę, gdyż po pandemii młodzież potrzebuje przestrzeni do wyrażania swoich opinii i wspólnego działania dla lepszego jutra”.

Wiceprezydent Witold Nowak przypomniał, że działania z udziałem młodzieży są wpisane w strategię miasta. „Za nią idą określone działania. Jedną z pierwszych decyzji pana prezydenta było powołanie koordynatora ds. młodzieży i projektów kreatywnych” – podkreślił Nowak. Nawiązując do hasła sejmiku „Dlaczego Młodzi nie decydują o sprawach młodych?”, dodał: „Ten tytuł, patrząc na nasze miejskie działania, jest prowokacyjny. Mam przekonanie, że młodzi w ostatnich latach w Koninie o wielu rzeczach decydują”.

Wśród gości Sejmiku będzie Przemek Staroń.
Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, został wybrany Człowiekiem Roku 2028 w kategorii 'Wzorowe sprawowanie’, w prestiżowym plebiscycie czytelników 'Gazety Wyborczej’. Otrzymał także Medal 'De nihilo nihil fit’ od Marszałka Województwa Pomorskiego za wyjątkowe osiągnięcia, pasję oraz przełamywanie schematów w pracy edukacyjnej. Jego zaangażowanie zostało uhonorowane Nagrodą Generations@School za innowacyjny projekt organizacji międzypokoleniowych spotkań w szkołach z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.
Jest również autorem książek takich jak „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiem” oraz „Szkoła bohaterek i bohaterów 2, czyli jak radzić sobie ze złem”.
Wśród materiałów dla uczestników Sejmiku samorządów uczniowskich Aglomeracji Konińskiej znajdzie się egzemplarz książki Przemka Staronia.
Organizatorzy zapraszają reprezentantów szkolnych samorządów do zabawy ideami, o rozmowy i planowanie super życia szkolnego!
Kiedy: 11 grudnia 2023
Dla kogo: Reprezentanci szkolnych samorządów (grupy 2-3 osoby)
Gdzie: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, ul. Przemysłowa 3D
Czas: 10:00 – 14:00 (start od 09:30)
Zapisy i więcej info: https://forms.gle/DPFzjhyxab7M1BFT7
Udostępnij na: