Świadomy senior to bezpieczny kierowca – akcja w konińskim WORD!

W sobotę 28 maja w konińskim WORD wystartowała akcja BEZPIECZNY SENIOR NA DRODZE, o godzinie 9.30 zgromadzonych gości i przedstawicieli współpracujących podmiotów przywitał Piotr Florek – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie, wraz ze swoim zastępcą Mariuszem Seńko oraz Piotrem Korytkowskim – Prezydentem Miasta Konina, który objął honorowym patronatem to wydarzenie.

Partnerami wydarzenia była Komenda Miejska Policji w Koninie oraz Rada Seniorów Miasta Konina, do akcji włączyli się również strażacy ochotnicy z Chorznia i Starówki.

Jak wspomniał dyrektor Florek dwa lata trwającej pandemii koronawirusa pozostawiło swoje złowrogie pokłosie w naszym społeczeństwie w postaci następstw neurologicznych, wielu z nas ma osłabiony słuch, wzrok i koordynację psycho-ruchową, co najgorsze wielu z nas nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Ta impreza dała możliwość sprawdzenia u siebie tych parametrów.

Można było skorzystać z komputerowego badania słuchu i wzroku, zbadać refleks kierowcy, wykonać badanie w ciemni sprawdzając tzw. widzenie zmierzchowe oraz wrażliwość na olśnienie.

Na imprezie pojawił się Stanisław Bielik – Starosta Koniński i jako odpowiedzialny senior i kierowca skorzystał z możliwości wykonania tych badań.

Strażacy ochotnicy zadbali o przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na placu przed WORD-em można było sprawdzić wpływ alkoholu na reakcję kierowcy, różne ALKOGOGLE odzwierciedlały ilość promili alkoholu w naszej krwi, chętni zakładali okulary, wsiadali na rower i próbowali przejechać slalomem między pachołkami, efekt wyglądał dość komicznie, jazda nie trwała zbyt długo, a pachołki się przewracały, ale gdy pomyślimy ilu kierowców po spożyciu alkoholu wsiada za kierownicę samochodu, traktora czy roweru wioząc z sobą śmierć to ciarki przechodzą po plecach!

Można było sprawdzić działanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe za pomocą symulatora zderzeń.

Zainteresowani mogli wziąć udział w ciekawych prelekcjach: „TWÓJ SŁUCH – NASZA TROSKĄ” oraz przedstawiających zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

Chętni mieli również możliwość wykonania zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym, była również konkurencja sprawnościowa jazdy samochodem w tzw. TEŚCIE STEWARTA o PUCHAR DYREKTORA WOJEWÓDZKIEGO OŚRODKA RUCHU DROGOWEGO W KONINIE z przejazdem samochodem po placu manewrowym na czas, dynamicznie, ale w taki sposób by piłeczka umieszczona na masce samochodu pozostała tam aż do zakończenia przejazdu.

Organizatorzy zadbali również o smaczny poczęstunek, można było zjeść pyszny żurek, kiełbaskę i karkówkę z grilla.

Imprezę zakończyło wręczenie nagród dla zwycięzców, bez dwóch zdań świetnie zorganizowana i potrzebna impreza, którą warto powtórzyć kierując ją także do nieco młodszych kierowców, przyznam się uczciwie, że sam skorzystałem z możliwości wykonania badań i oceny swoich zmysłów, refleksu i z czystym sumieniem mogę zasiąść za kierownicą mojego samochodu!

Materiał promocyjny

Udostępnij na: