Uczcili patrona szkoły

W piątkowe popołudnie (4 listopada) w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego było niezwykle uroczyście. Tego dnia bowiem uczniowie, nauczyciele i rodzice świętowali Dzień Patrona.

Jak każe tradycja uroczystości rozpoczął hejnał Konina, napisany i podarowany miastu przez jego kompozytora Witolda Friemanna, a szkolny chór złożony z uczniów i nauczycieli odśpiewał średniowieczny hymn „Gaude Mater Polonia”. Po nim dyrektor szkoły Krzysztof Pydyński, w towarzystwie uczniów, pod tablicą upamiętniającą patrona placówki złożył wiązankę kwiatów. Krzysztof Pydyński przypomniał też sylwetkę, dokonania i muzyczne oraz patriotyczne przesłanie, które pozostawił współczesnym Ignacy J. Paderewski, wielki kompozytor i patriota.

Dzień Patrona miał niezwykła oprawę. Tego dnia bowiem w szkolnej auli stanęło popiersie patrona, które odsłoniła jego autorka Lidia Tańska, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kościelcu, w obecności dyrektorów obu placówek, podarowane przez „Plastyka”. Wreszcie nadszedł najbardziej oczekiwany przez ponad sześćdziesięcioro „pierwszaków” trzech typów szkoły moment – popisy poprzedzające ślubowanie oraz pasowanie na ucznia. Każda z grup zaprezentowała swoje umiejętności, zyskując ogromny aplauz publiczności. Największy – wydaje się – wzbudził występ najstarszej grupy, która zagrała na żywo muzykę do disnejowskiego filmu rysunkowego, z niezwykłymi efektami muzyczno-dźwiękowymi. Po tej części uczniowie ślubowali na szkolny sztandar, a Krzysztof Pydyński mianował ich na uczniów jedynej szkoły artystycznej w naszym mieście, potwierdzając ten fakt uderzeniem smyczkiem w ramię.

Uroczyste obchody Dnia Patrona w „Muzyku” zakończył poczęstunek, przygotowany z niezwykłym gastronomicznym kunsztem przez rodziców uczniów.

Źródło: www.konin.pl

Udostępnij na: