Ulicami Konina przeszedł 1.Marsz Równości!

11 września ulicami Konina przeszedł pokojowy, kolorowy 1. Marsz Równości. To trzecie podobne wydarzenie w historii miasta. Przypomnijmy, że cztery lata temu w Koninie zorganizowano pierwszy Marsz Tolerancji. Była to reakcja młodych ludzi na anulowanie konkursu plastycznego na temat tolerancji w III Liceum Ogólnokształcącym i usunięcie filmu promującego różnorodność „Nasz chleb powszedni” z Facebooka II Liceum. Szkoły wycofały się z tych pomysłów w wyniku nacisków i hejtu Młodzieży Wszechpolskiej oraz środowisk skrajnie prawicowych.
Kolorowy pochód wyruszył ze skweru między ulicami Mieczysława Karłowicza, a Fryderyka Chopina i przeszedł: Rondem Lecha i Marii Kaczyńskich, ulicą Kleczewską, Alejami 1 Maja, ulicą Dworcową, Rondem Witolda Friemanna, ulicą Dworcową, Trasą Warszawską i Wojska Polskiego. Marsz zakończył się na placu Wolności na konińskiej Starówce.
– Zmieniliśmy nazwę marszu. Doszliśmy do wniosku, że słowo tolerancja nie oddaje w pełni idei marszu. Mówiąc „tolerować” ma się zwykle na myśli konkretną grupę. Tymczasem my walczymy o równość dla wszystkich, bez względu na kolor skóry, pochodzenie, status społeczny, czy sytuację materialną. Dlatego słowo „tolerancja” zastąpiliśmy słowem „równość” – mówią pomysłodawcy.

Źródło informacji z wydarzenia opublikowanego na fb przez organizatorów / Fot. Ania Małkowicz

Udostępnij na: