Wolontariusze z Fundacji PODAJ DALEJ zmieniają świat i siebie!

Wolontariusze, którzy trafiają do Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ mają szansę uczyć się zupełnie nowych rzeczy, rozwijać zainteresowania i dzielić swoimi pasjami. Poznają trochę inny świat niż ten, w którym żyją. Niektórzy po raz pierwszy w życiu spotykają osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim, po raz pierwszy podają komuś do ust kubek z herbatą, starają się zrozumieć niewyraźną mowę. Pomału wprowadzani są w świat osób z niepełnosprawnościami.

– Do Centrum Wolontariatu zapraszamy osoby, które chcą ofiarować innym swój czas, energię i chęci. O działaniach Fundacji opowiadamy w konińskich szkołach. Staramy się zaczarować tych młodych ludzi chęcią niesienia pomocy innym oraz przybliżyć im problemy, z którymi borykają się osoby z niepełnosprawnością. Oczywiście pokazujemy też potencjał i osiągnięcia naszych Podopiecznych. – podkreśla Iga Kowalczykiewicz, koordynatorka Centrum Wolontariatu w Fundacji PODAJ DALEJ.

Fundacja PODAJ DALEJ buduje lepszy świat dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jest to świat z nowymi możliwościami, marzeniami i wyzwaniami. Tutaj osoby z niepełnosprawnościami po prostu rozwijają skrzydła, stają się bardziej samodzielne i niezależne. W tej drodze do niezależności towarzyszą im m.in. wolontariusze! Pomagają podczas zajęć aktywnej rehabilitacji, treningów sportowych, czy terapii przez sztukę. Zaglądają do mieszkań treningowych, gdzie osoby po wypadkach uczą się jak żyć na wózku, a latem wyjeżdżają na kolonie Małych Odkrywców z dziećmi niepełnosprawnymi z całej Polski. Pomagają też podczas zajęć świetlicowych dla dzieci oraz przy różnego rodzaju akcjach, wydarzeniach i zbiórkach pieniędzy na cele dobroczynne. Tych działań jest bardzo dużo, do wszystkich wolontariusze zostają odpowiednio przygotowani, otrzymują wsparcie od zespołu Fundacji i innych wolontariuszy.

Wolontariat to nie tylko praca. To często sposób na poznanie siebie – swoich mocnych i słabych stron. Sprawdzanie się w zupełnie nowych sytuacjach. Wolontariat, to także nauka pokory, cierpliwości, komunikacji, asertywności i pracy w grupie. Dla wielu osób jest to droga do odnalezienia swojego celu w życiu.

– Spotykając się z młodzieżą podkreślamy, że każdy może zostać wolontariuszem, że każdy ma w sobie potencjał i zdolności do tego, by pomagać innym. Czasem jest to może jeszcze trochę uśpione, ale my wiemy jak obudzić ten potencjał! – dodaje Iga.
Co zrobić, by zostać wolontariuszem Fundacji PODAJ DALEJ?
Jeżeli ukończyłeś 15 lat i chcesz zostać wolontariuszem, skontaktuj się z Igą, która zaprosi Cię do Fundacji (ul. Południowa 2a w Koninie) na spotkanie. Tutaj poznasz zespół Fundacji, dowiesz się jak Fundacja działa, wypełnisz odpowiednie dokumenty i rozpoczniesz wolontariacką przygodę!

Kontakt do Igi: CW@podajdalej.org.pl
Zapraszamy!

Udostępnij na: