Bohaterowie dnia codziennego!

Znamy nazwiska konińskich „Wolontariuszy Roku 2023”! Zostały one ogłoszone we wtorkowy wieczór (5 grudnia), w Międzynarodowym Dniu Wolontariuszy, podczas gali zorganizowanej w Młodzieżowym Domu Kultury w Koninie.

Jak przypomniał Bartosz Jędrzejczak, kierownik konińskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, współprowadzący z dyrektor MDK Lucyną Lenard-Woźniak wieczorną uroczystość, po 3-letniej pandemicznej przerwie konkurs wrócił „na swoje miejsce”. Jego organizatorem jest Konińska Rada Działalności Pożytku Publicznego (KRDPP), której przewodzi Marika Kalczyńska.

W tegorocznej odsłonie konkursu „Wolontariusz Roku 2023” najaktywniejszych, najbardziej oddanych pasji i obdarzonych niezaprzeczalną charyzmą wolontariuszy wybierano w dwóch kategoriach. Tytuł „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji” (zgłoszenie przez organizację) przypadł w udziale Anastasii Giantsios. Natomiast miano „Najlepszy młody wolontariusz” (zgłoszenie przez organizację lub placówkę oświatową) zdobyła Natalia Wróbel. Ta nowa kategoria konkursowa wprowadzona na wniosek konińskiej młodzieży.

– Te wyróżnienia przypadły wam za dobro, którym bezinteresownie dzielicie się z innymi, a także organizacjom i placówkom inspirującym was do tego, aby pomagać innym. Także rodzinom i bliskim, dzięki którym macie potrzebę pomagania innym.  Przyznam, że komisji było bardzo trudno dokonać wyboru, dlatego nominowała ona wszystkich, którzy do konkursu zostali zgłoszeni – poinformowała szefowa KRDPP Marika Kalczyńska.

Działania Anastasii Giantsios z konińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce zrobiła olbrzymie wrażenie na członkach komisji konkursowej. – Bardzo mocno urzekło nas między innymi to, co pani Anastasia robiła dla opuszczonych, samotnych zwierząt na granicy, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie. To jest jeden z kawałków, który składał się na cały obraz jej pracy wolontariackiej– mówił Bartosz Jędrzejczak.

Laureatka tytułu „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji” odpowiedziała skromnie: Pomagam zwierzętom od 10 lat i nigdy tak naprawdę nie zostałam doceniona, w sumie nawet tego nie pragnęłam. Ale zawsze miło jest usłyszeć, że ktoś widzi, co robię i powie „dziękuję”.

Na jej słowa natychmiast zareagował prezydent Konina Piotr Korytkowski, który wręczał dyplomy i nagrody.  – U mnie w domu jest namacalny przykład pracy między innymi pani Anastasii. Kotka, która przyjechała z Ukrainy i trafiła do konińskiego schroniska, już od prawie 2 lat mieszkanka w naszym domu. Nazywa się Zofia i jest przecudna!

Natomiast Natalia Wróbel na co dzień pomaga osobom z niepełnosprawnościami oraz zwierzętom. – Jestem w szoku! – powiedziała tuz po ogłoszeniu werdyktu. – Bardzo dziękuję za takie docenienie i za wszystko.

Tegoroczną edycję konkursu „Wolontariusz Roku” podsumował prezydent Konina Piotr Korytkowski. – To są tylko niektórzy pomagający, bo są też osoby chcące pozostać anonimowe. Jest ich w naszym mieście naprawdę bardzo dużo, dzięki takim ludziom mogą funkcjonować różnego rodzaju obszary związane z działalnością społeczną naszego samorządu – stwierdził Piotr Korytkowski. – Wszystkim tym, którzy byli aktywni w minionym roku bardzo dziękuję w imieniu całej społeczności naszego miasta. Tym, którzy wystąpili na scenie i zostali uhonorowani, a także tym, którzy gdzieś w ukryciu dalej pomagają. Kochani, jesteście nam potrzebni i róbcie tak dalej, a na pewno będzie to zauważone i docenione. Wszystkim wolontariuszom gratuluję i dziękuję. Życzę wspaniałych chwil w pracy. Realizujcie się w tym, co robicie.

Ogromnej radości i satysfakcji nie kryła Marika Kalczyńska. – Kochani wolontariusze, jesteście bohaterami dnia codziennego. Bardzo sobie życzę, żeby tak zostało. Zapraszam zwycięzców w każdej kategorii, by zostali honorowymi członkami Konińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.

Wtorkową uroczystość uświetniły znakomite występy dwóch wokalistek z MDK, podopiecznych Sylwii Dziardziel, Leny Andrzejewskiej i Marty Olejnik. Na koniec był też słodki poczęstunek.

Wyróżnieni w kategorii „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji”: Lidia Kostrzewa,  Magdalena Gulajew – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Koninie, Anna Kostrzewska, Fabian Koźlarek, Lena Kołodziej, Monika Kurek, Maciej Kurek – Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka „PODAJ DALEJ”, Magdalena Jacolik – Chrześcijańska Służba Charytatywna Oddział Wielkopolski Filia Konin, Natalia  Witerska, Liwia Kanarkiewicz – Stowarzyszenie Domów Pomocy Społecznej „Pomoc”, Aleksandra Witkowska, Ernest Bartycha – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Koninie, Barbara Galas, Renata Paszkiet – Koniński Klub „Amazonki”, Dorian Jarek, Katarzyna Węgielnik, Maria Jucyk – Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Koninie, Piotr Tamborski, Błażej Płecki, Jakub Antoni  Rzeszotarski – Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Otwarcie”, Antoni Zgierski – Bank Żywności w Koninie, Małgorzata Starosta, Jolanta Pietrzyk – Towarzystwo Inicjatyw Obywatelskich w Koninie, Piotr Pęcherski – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Konin, Łukasz Rewers – Towarzystwo Przyjaciół Konina.

Wyróżnieni w kategorii „Najlepszy młody wolontariusz roku” otrzymali: Julia Nowaczewska – Stowarzyszenie M-LAB, Laura Mamot, Natalia Wiśniewska – Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Koninie, Wiktoria Zakręta, Klaudia Szymczak – Zespół Szkół Technicznych w Koninie, Julia Konik, Kamil Wojewoda, Cezary Strugliński – Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie, Nikola Kolska – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie, Bartosz Augustyniak, Julia Szymfel – II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie, Maja Badyniak – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Gustawa Morcinka w Koninie, Wanessa Borowska – III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie, Julia Jaruzel, Julia Miżyńska – Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, Amelia Chomicz – Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Wielkopolskich.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: