Człowiek bez barier 2021!

Mirosław Piesak, wielokrotny mistrz paraolimpijski poruszający się na wózku, obecnie walczący o prawo do godnego życia mieszkańców domów pomocy społecznej, został Człowiekiem bez barier 2021! Gala finałowa 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się 3 grudnia 2021 r. w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Podczas Gali przyznano także: Nagrodę Specjalną, Nagrodę Publiczności, Nagrodę dla Osobowości Internetowej oraz nagrody dla zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Laur paraolimpijski”.

 

Tytuł „Człowiek bez barier” to jedna z najważniejszych nagród środowiska osób z niepełnosprawnościami. Celem konkursu, realizowanego już od 19 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier. Podczas dziewiętnastu edycji Jury konkursu nagrodziło ponad 100 osób, prezentujących niezwykle barwną mozaikę umiejętności, talentów i zawodów. Są wśród nich wykładowcy akademiccy, politycy, samorządowcy, artyści, ludzie mediów i sportowcy.
Gala konkursu „Człowiek bez barier 2021” odbyła się 3 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, w Zamku Królewskim w Warszawie. Konkursowi i uroczystości patronowała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Z powodu pandemii, wydarzenie w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się bez udziału publiczności, z transmisją online. Oprawę artystyczną zapewnił Grzegorz Płonka – „Człowiek bez barier 2016”, pianista, kompozytor, zwany też Beethovenem z Murzasichla, którego historia zainspirowała Bartosza Blaschke do realizacji filmu „Sonata” (premiera w styczniu 2022 r.)
Mirosław Piesak – Człowiek bez barier 2021
Tegorocznym Człowiekiem bez barier został Mirosław Piesak – sportowiec, mistrz świata i Europy, paraolimpijczyk, instruktor i propagator aktywnej rehabilitacji, społecznik promujący sport osób z niepełnosprawnościami. Ma 63 lata i mieszka w Bydgoszczy. W 1982 r., po nieudanym skoku do wody doznał urazu rdzenia kręgowego i paraliżu czterokończynowego. Po 4 latach podróży po szpitalach i sanatoriach oraz intensywnej rehabilitacji odzyskał częściowo sprawność, ale porusza się na wózku.
Mirosław Piesak jest utytułowanym sportowcem z niepełnosprawnością. Trenował kilka dyscyplin lekkoatletycznych (wyścigi na wózkach, pchnięcie kulą, rzut dyskiem i rzut oszczepem) oraz pływanie. Przez 14 lat, jako członek kadry narodowej niepełnosprawnych pływaków, zdobył dla Polski medale każdej barwy na 4 paraolimpiadach, 4 mistrzostwach świata i 4 mistrzostwach Europy. Jest także wieloletnim instruktorem pływania, instruktorem techniki jazdy na wózku, ogólnokondycyjnym i tenisa stołowego, a także instruktorem i prowadzącym obozy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR). Propaguje ideę aktywnej rehabilitacji i jest pierwszym tetrapelgikiem, który przejechał na zwykłym wózku Maraton Warszawski (1989 r.) – dystans 42 km 195m w czasie 6 h i 24 min.
Po zakończeniu kariery sportowej Mirosław Piesak zaangażował się w działania promujące sport osób z niepełnosprawnościami. Obecnie, jako mieszkaniec domu pomocy społecznej, działa także na rzecz poprawy warunków życia w DPS-ach i usuwania nieprawidłowości w systemie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Zaangażował się także w budowę Osady Janaszkowo – realizowanego przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ nowoczesnego ośrodka rehabilitacyjno-treningowo-wytchnieniowego dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich w Wąsoszach pod Koninem. Za swoje dokonania sportowe i działalność społeczną Mirosław Piesak został odznaczony w 1996 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
– Nie byłbym tu dzisiaj, gdyby nie ludzie dobrej woli, którzy od prawie 40 lat, bo tyle czasu upłynęło od mojego wypadku, czuwają nade mną, wspierają mnie i dzięki którym stałem się człowiekiem niezależnym. Nie sądziłem, że u kresu swojego życia jeszcze gdzieś zwyciężę. Dziś, odbierając tę nagrodę jestem pewien, że nie zmarnowałem swojego życia – powiedział Mirosław Piesak.
Nagroda Specjalna dla Krzysztofa Głombowicza
Jury konkursu „Człowiek bez barier” wyróżniło tegoroczną Nagrodą Specjalną Krzysztofa Głombowicza – dziennikarza, korespondenta i komentatora sportowego (m.in. 5 igrzysk paraolimpijskich), konferansjera, sportowca, współzałożyciela Stowarzyszenia „Start Bydgoszcz” oraz społecznika. Krzysztof Głombowicz wielokrotnie komentował turnieje koszykówki na wózkach organizowane w Koninie przez KSS MUSATNG!
Podczas Gali w Zamku Królewskim wręczono też statuetki zwycięzcom dwóch plebiscytów, przeprowadzonych na portalu Niepelnosprawni.pl. W plebiscycie pierwszym, na Osobowość Internetową oddano prawie 7 tysięcy głosów, a jego zwyciężczynią jest Reneta Orłowska – pedagożka, nauczycielka akademicka, pracownica socjalna, edukatorka, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami, kobiet i seksualności, autorka bloga zaniczka.pl. Otrzymała ona ponad 1900 głosów.
W drugim plebiscycie, w którym oddano ponad 17 tysięcy (!) głosów, użytkownicy portalu Niepelnosprawni.pl przyznawali swoją Nagrodę Publiczności. W tym toku wyróżniono nią Paulę Rakowską. Uczestniczka II 0sezonu programu „Down the Road”, wolontariuszka w schronisku dla zwierząt oraz promotorka zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną zdobyła w głosowaniu 4756 głosów. Drugie miejsce, z liczbą 3 100 głosów zajęła Karolina Bartosik – lekarka weterynarii, działaczka społeczna na rzecz zwierząt, założyciela Fundacji dla kociąt osieroconych CaliMali.

Wyróżnienia
Kapituła konkursu „Człowiek bez barier 2021” przyznała z kolei cztery wyróżnienia, a otrzymali je:
– Karolina Cybula – pedagożka, psycholożka, wolontariuszka m.in. hospicjum, telefonu wsparcia dla osób w żałobie, edukatorka społeczna na temat niepełnosprawności, organizatorka akcji charytatywnych, osoba z mózgowym porażeniem dziecięcym,
– Róża Kozakowska – paraolimpijka, lekkoatletka, rekordzistka świata w rzucie maczugą, dwukrotna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, chora na neuroboreliozę stawowo-mózgową,
– Alicja Stelmaszczyk – mentorka osób nowo ociemniałych, pedagog, założycielka przedsiębiorstwa społecznego, oraz fundacji Na Kole, instruktorka turystyki rowerowej,
– Robert Zarzecki – fizjoterapeuta i masażysta, prezes Fundacji Widzimy Inaczej, propagator blind tenisa, podróżnik, żeglarz, inicjator i realizator akcji społecznych.
Laur Paraolimpijski po raz pierwszy!
Ogólnopolski Konkurs Poezji „Laur Paraolimpijski“ jako jedyny w Polsce nagradza utwory poetyckie, których motywem jest sport osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej edycji tej nowej inicjatywy Integracji, realizowanej wspólnie z Polskim Komitetem Paraolimpijskim i Stowarzyszenim Pisarzy Polskich, a pod Patronatem Honorowym Ambasady Japonii w Polsce wzięło udział 230 autorów nadsyłając 432 utwory. Do czołówki ocenianej przez Jury zakwalifikowały się 153 utwory.
Zwycięzcą 1. edycji konkursu Laur Paraolipijski został Jerzy Fryckowski a nagrodzono go za trzy sonety poświęcone paraolimpijczykom z Tokio – Joannie Mazur (bieg na uwięzi), Justynie Kozdryk (podnoszenie ciężarów) i Piotrowi Kosewiczowi (rzut dyskiem). II nagrodę przyznano ex aequo – Mateuszowi Barczykowi i Marioli Kruszewskiej, III – Marcinowi Hałasiowi, a wyróżnienie otrzymała Monika Deker-Kot.

Dodatkowe materiały video oraz folder o tegorocznych laureatach do pobrania pod linkami:
https://cutt.ly/CBB2021_Filmy
https://cutt.ly/CBB2021_Folder
https://we.tl/t-y8A46hRIgb – zdjęcia z Gali
Wszystkie materiały udostępnione przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Udostępnij na: