Konin kocha podróże i podróżników!

W sobotę 17 marca w gościnnych progach konińskiego Oskardu odbyło się finałowe spotkanie projektu „Podróże oknem na świat”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Aktywne Zatorze. Tym razem mieszkańcy naszego miasta mogli się spotkać ze znaną podróżniczką, pisarką, dziennikarką i felietonistką Beatą Pawlikowską.

Nie było dla mnie specjalnym zaskoczeniem, gdy zobaczyłem pełną widownię głodnych opowieści podróżniczych mieszkańców grodu z koniem w herbie, spotkanie poprowadził Maciej Ostrowski, prezes stowarzyszenia, a prywatnie miłośnik podróży w dalekie zakątki świata. Jak przyznał się przed widownią mocno przygotował się do spotkania i czekała na naszą podróżniczkę seria kilkudziesięciu celnych pytań. Beata Pawlikowska pięknie, barwnie i soczyście opowiadała o swoich wyprawach, a czas mijał bardzo szybko, za szybko, nasz prowadzący zadał tylko kilka pytań z pamiętnej swojej listy.

Potem był czas na pytania uczestników i mikrofon pofrunął w salę, bywam na wielu spotkaniach i często na pytanie czy mają państwo pytania do naszego gościa zapada cisza, trema pożera gości. Tu było inaczej, jedna z uczestniczek przejechała ponad 400 km by podziękować osobiście za pomoc w zmianie swojego życia i odnalezieniu szczęścia, inna uczestniczka-seniorka, zapytała czy może się wybrać z podróżniczką na wyprawę. Tu padło w stronę widowni zaproszenie do wspólnych wypraw i nie uleganie „peselicy”, że powinniśmy żyć pełnią życia do kiedy tylko zdrowie nam pozwoli, że wiek to tylko stan umysłu, że w wielu krajach nikogo nie dziwi widok aktywnych seniorów radośnie korzystających z jesieni życia.

Na zakończenie nasza podróżniczka otrzymała od Organizatorów obraz znanego konińskiego artysty Donata Dolaszyńskiego, gdy już spotkanie się zakończyło i ludzie opuszczali salę, pewna dziewczynka podeszła pod scenę i zwróciła się do podróżniczki „Panie Beato, czy ja mogę się do pani przytulić”? Gdy otrzymała zgodę i zaproszenie na scenę, to za nią podążył sznur widzów i zamiast jednego przytulaska była seria przytulasków!

Bardzo ciekawe i momentami wzruszające spotkanie, pokazujące jak wielu z nas marzy o dalekich podróżach, to spotkanie potwierdziło moją tezę, że Konin kocha podróże i podróżników, z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania!

Na dole na uczestników czekały książki, możliwość uzyskania autografu i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z podróżniczką.

Projekt „Podróże oknem na świat” otrzymał dofinansowanie z budżetu Miasta Konina.

Udostępnij na: