Majówka w Koninie na bogato!

1 maja górnicy, hutnicy, energetycy i przedstawiciele innych branż przemysłu Zagłębia Konińskiego w akompaniamencie orkiestr dętych przemaszerują ulicami naszego miasta pod hasłem „Twórcom Zagłębia Konińskiego”. Korowód wyruszy z ulicy Wyszyńskiego, przejdzie Al. 1 Maja i Dworcową aż na plac Niepodległości, gdzie przy Konińskim Domu Kultury rozpoczną się występy artystyczne, będą też przysmaki od Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Tradycji Zakładu Badawczo – Rozwojowego POLMOS Konin. Tego dnia przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, nie zabraknie więc nawiązań do tego wydarzenia.

Obchody 233. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja będą połączone z jubileuszem 10-lecia Jednostki Strzeleckiej 4150 ZS Strzelec oraz nadaniem jednostce sztandaru.

Uroczystość odbędzie się 3 maja o godz. 16.00 w Konińskim Domu Kultury.

Zaplanowano wystąpienia okolicznościowe związane ze świętem konstytucji i jubileuszem jednostki należącej do Związku Strzeleckiego Strzelec. Organizacja przygotowuje młodzież do pracy w służbach mundurowych, kultywuje dawne tradycje przedwojennego „Strzelca „Józefa Piłsudskiego”. Punktem kulminacyjnym będzie nadanie jednostce najważniejszego symbolu czyli sztandaru.

Na zakończenie wystąpi Koniński Teatr Tańca z poruszającym spektaklem „Kiedy my żyjemy”. Przedstawienie poprzez ruch, słowo i muzykę w nieszablonowy, artystyczny sposób mówi o tożsamości narodowej, symbolach narodowych w przestrzeni publicznej i życiu społecznym.

Tego dnia też, w samo południe odbędzie się msza św. za Ojczyznę w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Koninie.

Z kolei 4 maja o godz. 17.00 w Konińskim Domu Kultury rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. Zabrzmią pieśni patriotyczne, muzyka rozrywkowa, nie zabraknie akcentów góralskich. Na koncert obowiązują wejściówki.

 

Źródło: Urząd Miejski w Koninie

 

Udostępnij na: