O wiatrakach przy wiatrakach!

Dziś o godzinie 14.00 w skansenie Muzeum Okręgowego w Koninie odbył się wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Fórmanka „Wiatr na śmigach gra”.

Wśród przybyłych gości było wielu przyjaciół, współpracowników i członków rodziny zmarłego w 2022 roku fotografa, fotoreportera i dziennikarza, przybyli też miłośnicy jego znakomitej fotografii i czystego kadru z którego słynął. Grono bliskich Ryszardowi osób plus wystawa we wnętrzu jednego z zabytkowych koźlaków sprawiły niezwykły klimat tego ważnego wydarzenia.

Ryszard Fórmanek fotografował zmieniający się Konin, miasta i miasteczka wielkopolski, odbywające się w nich imprezy kulturalne i sportowe głównie zawodowo, ale wiatraki i wielkopolską wieś ukochał prywatnie i to była jego pasja.

Jak wspominali dziś jego bliscy potrafił zatrzymać się obok jakiegoś wiatraka, który „stanął na ich drodze” i zapomnieć o rodzinie, świecie i chodzić w kółko fotografując to co kochał, szukając tego jednego unikalnego kadru. W fotografii Ryszarda Fórmanka zobaczymy ogromne, monumentalne młyny wiatraczne, które jednak pomimo tego są kruche, ulegają destrukcji i rozpadowi. Kiedyś były nierozłącznym elementem pejzażu polskiej wsi, dziś są rarytasem! Fotografia Ryszarda Fórmanka pokazuje nieuchronne przemijanie, które dotyczy nas wszystkich.

Jestem pewien, że Ryszard zerkał sobie na nas gdzieś tam z góry i był zadowolony z wystawy, jej klimatu oraz tego jak wielu ludzi nadal pamięta o nim i jego fotograficznej spuściźnie, że pomimo rozpoczętych wakacji i pięknej pogody przybyli do skansenu by zobaczyć to co kochał i uwiecznił.

Wystawę możecie obejrzeć do 30 września 2023 roku, do czego serdecznie Was namawiam!

Udostępnij na: