Obchody 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Koninie

13 kwietnia o godzinie 11:30 na skwerze przed Zespołem Szkół Górniczo-Energetycznych uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej w 83. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

83 lata temu strzałem w tył głowy rosyjscy zbrodniarze wojenni pozbawili życia polskich oficerów będących jeńcami wojennymi, przedstawicieli innych służb mundurowych, inteligencji, prawników, prawie 22 000 osób, sól tej ziemi, zostało uznanych za wrogów władzy sowieckiej, bestialsko zabito i pogrzebano w bezimiennych dołach śmierci!

Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci Ofiar, odprawiona została modlitwa ekumeniczna za dusze pomordowanych, przypomniano sylwetki zasłużonych mieszkańców Konina i okolic, którzy również tam stracili życie: porucznika kaw. Mieczysława Seweryna Kwileckiego, mjr Adolfa Laube i kpt. Jana Trockiego.

Na uroczystości pojawił się wnuk Mieczysława Kwileckiego, Michał Kwilecki, który mocno wzruszony podziękował za kultywowanie pamięci ofiar tej bestialskiej zbrodni. Przytoczył słowa swej babki, która z rąk sowietów straciła męża, sama z rąk zbrodniarzy niemieckich wiele wycierpiała będąc więźniem obozu koncentracyjnego, uczyła jednak swe dzieci i wnuki, że nie można tych zbrodni zapomnieć, nie można jednak dać się pochłonąć nienawiści.

Odwołując się do słów Michała Kwileckiego, warto wziąć sobie do serca rady jego babki, niezmiernie mądrej kobiety, bo gdy nienawiść nas pochłonie i zawładnie naszym życiem to ci okrutni zbrodniarze kolejny raz triumfują, raz odbierając życie naszym bliskim, a drugi raz odbierając nam spokój i fundując życie kultem nienawiści, to tak jakby nad tym dołem śmierci strzelili dwa razy, do naszego krewnego i do nas samych!

Nie możemy nigdy zapomnieć, ale niech nienawiść nie zabije nas samych!
Chwała bohaterom i wieczne potępienie ich oprawcom!

Udostępnij na: