PRZYSTANKI NA ŻĄDANIE OD 20 MARCA!

1. Przystanki „na żądanie” oznaczone będą specjalną tabliczką „NŻ PRZYSTANEK NA ŻĄDANIE” (widoczną na poniższych zdjęciach).
2. Na przystankach „na żądanie” kierowca autobusu nie zatrzyma się, jeśli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu lub nikt na przystanku nie zasygnalizuje, że chce wsiąść do autobusu.
3. Chcąc wysiąść z autobusu na przystanku „na żądanie” należy nacisnąć przycisk „stop” lub „symbol drzwi” (w ten sposób sygnalizujemy chęć opuszczenia pojazdu). Warto pamiętać, aby nie robić tego w ostatniej chwili, kiedy autobus znajduje się już na wysokość przystanku, lecz stosunkowo wcześniej – tak, aby kierowca mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.
4. Chcąc wsiąść do autobusu na przystanku „na żądanie”, pasażer musi być widoczny dla kierowcy i zasygnalizować wsiadanie machaniem ręką – powinien więc stanąć tak, aby kierujący autobusem łatwo mógł go dostrzec.
5. Oznaczenie „NŻ” występuje także na rozkładach jazdy (przy nazwie przystanku) – zarówno tych umieszczonych na przystankach, jak i w aplikacji ON Time). Informacja jest przekazywana także w zapowiedziach głosowych.
6. Nocna linia 100 będzie kursować tak, jakby wszystkie przystanki na jej trasie były przystankami „na żądanie”, pomimo braku oznaczenia. Autobus zatrzyma się wyłącznie na życzenie pasażera.

Przystanki na żądanie to rozwiązanie z powodzeniem stosowane w wielu miastach w kraju i w Europie. Na takim przystanku jeśli nie ma pasażerów którzy chcą wsiąść, albo wysiąść, autobus po prostu się nie zatrzymuje.
Jakie są korzyści z wprowadzenia PRZYSTANKÓW NA ŻĄDANIE?
To przede wszystkim zwiększenie płynności przejazdu pojazdów komunikacji zbiorowej (brak zatrzymań bez wymiany pasażerów na mało uczęszczanych przystankach), oraz ekologia i oszczędność paliwa (największe spalanie występuje podczas ruszania autobusu). Także oszczędność klimatyzacji (w okresie letnim) i ogrzewania (w okresie zimowym).

Źródło tekstu: MZK Konin / Fot. Tomek Biedziak

Udostępnij na: