Zajrzyjmy do miejskiej biblioteki…

W środowe przedpołudnie (8 lutego) Damian Kruczkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej, w towarzystwie pracowników i gości poinformował o rychłym zakończeniu remontu wypożyczalni głównej ze środków projektu KBO. Wraz z Janem Sznajdrem odsłonił galerię portretów namalowanych przez ojca znanego konińskiego artysty.

Remont wypożyczalni głównej konińskiej książnicy prawie się zakończył. Jej wnętrza, za sprawa kolorów i nowego oświetlenia stały się jasne i bardziej przyjazne.

– Czekamy jeszcze na wymianę lady, przy której odbywa się wypożyczanie książek – stwierdził Damian Kruczkowski. – Dziękujemy mieszkańcom Konina za to, że mogliśmy zrealizować ten remont, bo przecież pracujemy dla nich i z nimi.

Tego samego dnia odbyła się także przemiłą uroczystość o bardzo rodzinnym charakterze. W bibliotece bowiem pojawił się syn znanego konińskiego malarza i działacza kultury, pedagoga Włodzimierza Sznajdra – Jan oraz wnuk Jerzy – fotografik i twórca. Pretekstem do spotkania było odsłonięcie mini-galerii, w której zawisło siedem portretów sławnych Polaków, które Włodzimierz Sznajder wykonał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku dla Szkoły Podstawowej w Lądku, z okolic którego pochodzi rodzina Sznajdrów, związana z Koninem od drugiej połowy XIX w.

Był też czas na wspomnienia o mamie i tacie Jana Sznajdra, poparte historycznymi zdjęciami i dokumentami, wśród których jest także dedykacja na egzemplarzu „Pana Tadeusza” – nagrodzie otrzymanej przez mamę Jana za naukę, podpisana m.in. przez… Zofie Urbanowską.

Być może uda się w najbliższym czasie wszystkie ocalałe zdjęcia i dokumenty oraz wspomnienia Marii Sznajder (z d. Kukulska) opracować i wydać drukiem. Będzie to na pewno niezwykła lektura.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: