„Zielona woda” w kanalizacji deszczowej na Zatorzu!

Od 15 lutego 2023 roku trwa akcja barwienia nośnika ciepła w miejskiej sieci ciepłowniczej. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już kilka dni później pojawiły się pierwsze przypadki pojawienia się zabarwionej ciepłej wody użytkowej u kilku odbiorców, co świadczyło o nieszczelności (awarii) wymiennika ciepła. Po roku barwienie nośnika również przynosi efekty. Wczoraj dzięki spostrzegawczości mieszkańca Konina i przekazaniu informacji do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu – Delegatura w Koninie, dowiedzieliśmy się o zabarwieniu na zielono wody wypływającej z kanalizacji deszczowej na os. Zatorze. Aktualnie pracownicy MPEC-u są na miejscu i szukają miejsca awarii. Dziękujemy bardzo za zgłoszenie i przypominamy, że wszelkie stwierdzone przypadki występowania wody zabarwionej na zielono w zbiornikach wodnych, kałużach, ale także w domowej instalacji ciepłej wody użytkowej prosimy zgłaszać dyspozytorowi MPEC-Konin pod nr tel. 63 249 74 00, czynnym całodobowo. Przypominamy, że akcja ma na celu wykrycie uszkodzeń w zakresie systemu funkcjonowania ciepła systemowego w Koninie, a zastosowany barwnik jest bezpieczny dla zdrowia. Dla przypomnienia komunikat dla odbiorców ciepła dotyczący barwienia nośnika ciepła w sieci ciepłowniczej miasta Konina:

Komunikat dla odbiorców ciepła
dotyczy barwienia nośnika ciepła w sieci ciepłowniczej miasta Konina.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin Sp. z o.o.  informuje, że od dnia 15 lutego 2023 r. planowane jest barwienie nośnika ciepła (wody w sieci ciepłowniczej).  Barwienie wody zostanie wykonane przy użyciu Fluoresceiny RM 200%. Woda sieciowa przybierze barwę zieloną.
Barwienie wody ma na celu wykrycie ewentualnych nieszczelności sieci ciepłowniczej i wymienników ciepła trudnych lub niemożliwych do wykrycia innymi metodami. W przypadku uszkodzenia wymiennika ciepłej wody, woda sieciowa z wymiennika może zabarwić ciepłą wodę użytkową na kolor zielony.

Barwnik jest bezpieczny dla zdrowia ludzkiego.  Zabarwionej wody nie zaleca się stosować do celów spożywczych, można natomiast  używać wodę do celów sanitarnych.

W przypadku zauważenia w punktach czerpalnych zmiany koloru ciepłej wody użytkowej lub pojawienia się wody koloru zielonego w innych miejscach (kanalizacja, kałuże, zbiorniki wodne), prosimy o zgłoszenie powyższego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Konin Sp. z o.o. pod nr telefonu 63 249 74 00, czynny całodobowo.

Udostępnij na: