30 lat konińskiej Straży Miejskiej

Pilnują porządku w mieście, pomagają osobom bezdomnym, ratują zwierzęta, organizują akcje edukacyjne i profilaktyczne, możecie spotkać ich podczas zabezpieczania imprez masowych,  a latem – jak na rowerach wraz z policjantami patrolują miasto. Konińska Straż Miejska obchodzi właśnie 30-lecie istnienia.

Jubileuszowe obchody odbyły się w miejskim ratuszu 7 października. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele służb mundurowych, jednostek i instytucji, z którymi Straż Miejska współpracuje. Długoletni emerytowany komendant konińskiej formacji – Mieczysław Torchała wręczył „Krzyże za Zasługi” przyznane przez Krajową Radę Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP obecnemu komendantowi Andrzejowi Andrzejewskiemu, jego zastępcy Tomaszowi Kosko i strażnikowi Przemysławowi Trojanowskiemu. Odznaki „Za zasługi dla Miasta Konina” prezydent Konina przyznał komendantowi Andrzejowi Andrzejewskiemu oraz strażnikowi miejskiemu Mariuszowi Czaplińskiemu. Prezydent Piotr Korytkowski pogratulował wszystkim pracownikom konińskiej Straży Miejskiej i podziękował za pracę oraz zaangażowanie. – W ostatnim czasie przeszli Państwo prawdziwy sprawdzian – musieliście pracować w  niezwykle trudnych warunkach wywołanych pandemią koronawirusa. W czasach, kiedy nakładano na nas coraz to nowsze obostrzeniami i na każdym kroku towarzyszył nam stres przed epidemią COVID-19, Straż Miejska cały czas pełniła służbę, pozostając też do dyspozycji Policji – podkreślił prezydent.

W przyszłości chcielibyśmy dalej realizować wszystkie dziedziny naszej aktywności w mieście. Nie zatrzymała nas pandemia COVID-19. Jako jedna z niewielu instytucji i służb pracowaliśmy w pełnym wymiarze czasu i stałej obecności na ulicach. Z narażeniem zdrowia wypełnialiśmy dodatkowe zadania związane z nadzorem nad miejscami izolacji i kwarantanny, niosąc pomoc i zaopatrzenie przebywającym tam osobom. Po zaatakowaniu Ukrainy strażnicy wielokrotnie udzielali pomocy jej obywatelom, którzy traktowani byli jak wszyscy przebywający na terenie miasta goście i turyści. W dalszym ciągu jesteśmy gotowi, by wspierać i pomagać wszystkie osoby, jakie potrzebują pomocy lub o nią proszą. To nasza misja. Na teraz i na przyszłość. Za zaangażowanie w jej realizację dziękuję zarówno strażnikom, jak i pracownikom cywilnym – podkreślił komendant Andrzejewski.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Koninie. Podczas imprezy wystąpili jej uczniowie: Gabriela Lityńska i Wojciech Oliński.

Straż Miejska została powołana przez Radę Miasta Konina uchwałą z 30 kwietnia 1992 roku, kiedy prezydentem Konina był Marek Waszkowiak. Była wówczas 13. wydziałem Urzędu Miejskiego. Jej zespół liczy obecnie 20 strażników i siedmioro pracowników cywilnych. Praca odbywa się rutynowo w systemie dwuzmianowym od poniedziałku do soboty, w niedzielę jedna zmiana na potrzeby zabezpieczenia giełdy towarowo-samochodowej i – w zależności od potrzeb – w nocy lub niedziele i święta.

Źródło zdjęć i tekstu: www.konin.pl

Udostępnij na: