Betlejemskie Światełko Pokoju już w Koninie

Zuchy i harcerze Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Koninie od poniedziałkowego wieczoru (12 grudnia) mają już Betlejemskie Światełko Pokoju. Przywiozły je z Zakopanego trzy druhny, które otrzymały je od skautów ze Słowacji.

Zanim jednak Światełko trafiło do kościoła pw. św. Maksymiliana kilkuset zuchów i harcerzy, w towarzystwie swoich sztandarów oddało hołd swoim poprzednikom, symbolicznie upamiętnionym w stacjach „Harcerska” i „AK” Polskiej Drogi Krzyżowej. Oczywiście towarzyszyło im światło harcerskiego ogniska. Tuż przed rozpoczęciem Eucharystii najmłodsi reprezentanci drużyn harcerskich Betlejemskie światełko Pokoju przekazali ks. prał. Radosławowi Cyrułowskiemu, proboszczowi św. Maksymiliana. Nie zabrakło też Darów Ołtarza: harcerskiej chusty splecionej w kształt serca, bochna chleba oraz Chleba i Wina.

Msza św. za harcerzy zbiegła się z adwentowymi rekolekcjami w tej parafii. Do wydarzenia o niezwykłej symbolice nawiązał rekolekcjonista o. Krzysztof Butowski, podkreślając, że w dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami „deficytu pokoju” i że „nie ma pokoju bez prawdy i szacunku do drugiego człowieka”.

– Światło będzie stanowiło symboliczne wyzwanie, żebyśmy nie byli ludźmi walki, ale ludźmi pokoju. Żebyśmy dbali o pokój w sercu, pokój w naszych rodzinach, szkołach, narodzie i relacjach międzynarodowych. Abyśmy różnice zdań umieli pokonać pokojowo, a nie przemocą i agresją – dodał ks. prał. Radosław Cyrułowski.

Tuż przed ceremonią rozdania zuchom i harcerzom oraz skautom lampionów z Betlejemskim Światełkiem Pokoju głos zabrał hm. Tomasz Rybarczyk, zastępca komendanta Hufca ZHP Konin. W jego imieniu złożył wszystkim świąteczne życzenia. Ale przypomniał też wagę wydarzenia i symbolikę Betlejemskiego Światełka Pokoju.

– Podczas obozów siadamy prawie codziennie wokół ogniska, które nas rozgrzewa, które powoduje, że czujemy się lepiej ze sobą. Drogie druhny i druhowie przed wami niezwykłe zadanie – dostarczyć to światło tam, gdzie jest ciemno.

Teraz Betlejemskie światełko Pokoju, za pośrednictwem harcerzy, dotrze do wielu instytucji, urzędów, zakładów. Także do szkół i kościołów, skąd będzie je można zabrać do domu. Uroczystość zakończył wspólny harcerski krąg. Zaś oprawę muzyczną zapewnili – jak zwykle niezawodni – członkowie zespołu „Maksymalni”.

Źródło tekstu i zdjęć: www.konin.pl

Udostępnij na: