Pamięć o Sybirakach w Koninie!

W przededniu 84. Rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dnia Sybiraka oddaliśmy hołd tym, którzy nie zginęli na nieludzkiej ziemi w czasie licznych zsyłek i deportacji dokonanych w latach II wojny światowej przez sowiecki rząd. Uroczystości odbyły się w sobotę (16 września).

Rozpoczęła je msza św., celebrowana w kościele pw. św. Wojciecha. Po niej Sybiracy oraz ich rodziny, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i młodzież, reprezentanci instytucji i organizacji pod głazem z tablicą upamiętniającą ofiary tamtych okrutnych czasów złożyli kwiaty, zapalili znicze.

Maria Pawłowska, prezes Zarządu Okręgu Związku Sybiraków w Koninie przypomniała że: – Nie wolno nam o nich zapomnieć, a gdy zapomnimy, kamienie wołać będą.

– Tak jak przed laty, ci którzy zgotowali zło naszym przodkom, tak i my dziś dokonujemy wyborów. Chciałbym żebyśmy to zapamiętali –powiedział Witold Nowak, zastępca Prezydenta Konina.

Po oficjalnych uroczystościach Sybiracy oraz ich goście spotkali się na tradycyjnym obiedzie. Poprzedziły go wspomnienia mamy Niny z d. Oczkowska, która przekazała opis tragicznych dni na zesłaniu swoim dzieciom. Wręczono też odznaczenia przyznane przez ZG Związku Sybiraków. Była także część artystyczna, przygotowana przez uczennice I LO, w którym działa Klub Wnuków Sybiraków i przechowywany jest sztandar Związku.

Udostępnij na: