W trosce o dziedzictwo industrialnej historii Konina!

Stowarzyszenie Tradycji Zakładu Badawczo-Rozwojowego „Polmos” Konin opublikowało na swoim fanpage informację i zdjęcia z placu budowy zabudowy mieszkaniowej prowadzonej na terenie dawnej Rektyfikacji Spirytusu i Fabryki Wyrobów Wódecznych Izraela Szpilfogla i Majera Waldmana:

„Pod koniec kwietnia br. rozpoczęto prace rozbiórkowe w dziedzińcu konińskiej rektyfikacji.
W ubiegłym roku rozebrano zabudowania obiektów pomocniczych tj. garaże; nieopodal zbiornika chłodniczego. Od tamtego czasu zabudowania po zakładzie, zarówno te powstałe przed 1895 rokiem, jak i te w latach 70/80 ub. wieku stały nienaruszone.
Inwestor planujący doprowadzić do powstania na tym terenie obiektów o charakterze mieszkalnym/loftowym rozpoczął prace od rozbiórki i demontażu stalowej przybudówki do budynku kotłowni.
Mamy nadzieję ze rozbiórka budynków będzie dotyczyła jedynie tych, nie będących dziedzictwem industrialnej historii Konina.

Jako Stowarzyszenie Tradycji ZBR Polmos Konin, będziemy bacznie przyglądać się prowadzonym pracom rozbiórkowym, aby nie doszło tutaj do sytuacji takiej jak z np. Domem Talmudycznym, czy też olejarnią.”

Tematem interesowałem się wcześniej, poniżej link do artykułu:

Porozmawiajmy o konińskich zabytkach…(2)

Warto przeczytać też artykuł o historii tego miejsca pióra Tadeusza Kowalczykiewicza:

Rektyfikacja Spirytusu i Fabryka Wyrobów Wódecznych Szpilfogla i Waldmana

Wykorzystano zdjęcia z drona autorstwa AirFotoVideo

Udostępnij na: